Někteří hudebníci si kupují na sociálních sítích statistiky, aby tak zvýšili návštěvnost svých stránek nebo videí. K tomuto závěru dospělo šetření rozhlasového zpravodajství BBC - Newsbeat. Mezi statistiky, které lze podle nich koupit, patří YouTube views, Twitter followers a Facebook likes.
Podle Newsbeat si lze koupit deset tisíc zhlédnutí na YouTube za 30 liber, tedy zhruba devět set korun. K dispozici je také nákup komentářů, které udělají počet zhlédnutí autentičtější. Společnost BBC sledovala v Americe údaje několika umělců, kteří podle nich statistiky kupují, aby zvýšili svou popularitu u nahrávacích a rozhlasových šéfů.
Poskytovatel on-line hudebních analýz, společnost Next Big Sounds plánuje v letošním roce vydat zprávu, která by informovala o konkrétních umělcích, kteří si virtuální fanoušky kupují. Často je to podle nich ale velmi patrné na první pohled, zatím však nechtějí prozradit přesná jména.
Twitter a Facebook se však brání, že takové chování je zásadně proti jejich pravidlům. "Twitter si vyhrazuje právo okamžitě ukončit váš účet bez upozornění, pokud porušíte tato pravidla," uvedl Twitter v prohlášení pro Newsbeat. Facebook tvrdí, že získání "likes" od lidí, kteří se o stránku doopravdy nezajímají, je vlastně k ničemu.
Samotný YouTube uvedl, že nakupování "views" nebo jiných dat, je také proti jejich pravidlům. Pokud by se zjistilo, že se něco takového doopravdy stalo, mohlo by dojít k zastavení účtu.
BBC ví dokonce i o firmě, která se na prodej "views" specializuje. U této společnosti sídlící v Ottawě v Kanadě si lidé mohou koupit desítky tisíc zhlédnutí a komentářů za méně než 100 liber.
Podle Josefa Hlaváče, odborníka na počítačovou kriminalitu z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze, není takové umělé navýšení počtu zhlédnutí ani příliš technicky náročné. "Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je síť počítačů, které automaticky navštěvují určené stránky. Jiným způsobem může být ukrytí takového přístupu pod úplně jiný odkaz. Tím, že někde kliknete na zcela jiné stránky, můžete zároveň automaticky zvýšit popularitu někomu na YouTube. A ani o tom nebudete vědět," vysvětluje Hlaváč.
Podle odborníků mají počty zhlédnutí pro umělce velký význam. Například známý zpěvák Justin Bieber byl objeven právě díky obrovskému počtu zhlédnutí jeho videa na YouTube.