Aromi znamená koření

30.11.2009 08:01 Původní zpráva

Dvojice obřích scampi na grilu.Málokterá restaurace v Praze dosáhla takového věhlasu jako vinohradské Aromi, aniž by za ní stál silný hotel. Šéfkuchař a majitel Riccardo Lucque v ní kraluje italským chutím.

O tom, že docela nenápadný podnik v Mánesově ulici vzkvétá, svědčí i otevření vlastní prodejny s italskými lahůdkami kousek vedle a nová sesterská restaurace La Finestra v centru   města. Samotný koncept a prostředí Aromi se však už od otevření nezměnily skoro ani o chlup, stále platí - "jednoduchost, tradice a vášeň".

Zvenčí vítá zákazníky nenápadný vchod a denní speciality na papírovém archu, uvnitř téměř vždy zaplněný interiér naladěný do přírodních a hřejivých odstínů dřeva. Domáckou atmosféru ještě dotváří masivní stůl uprostřed jídelny se všemi nezbytnostmi pro obsluhu, s barevnými lahvemi s italskou grappou, olivovými oleji a připraveným pečivem. I když tu mezi hosty nejčastěji vidíte "kravaťáky", strach ze škrobené ustrnulosti vám naprosto nehrozí. V Aromi vládne především dobré jídlo v kombinaci s vínem.

Esence jednoduchosti

Stálé menu zahrnuje výběr tradičních italských pokrmů viděných optikou šéfkuchaře, který pochází z úrodného kraje Marche. Odpovídají tomu nejenom recepty ale i přímo dovážené suroviny. Právě díky nim může Lucque v Aromi prezentovat svou rodnou kuchyni ve své esenci jednoduchosti. Jídla nejsou nijak složitě upravovaná ani překombinovaná a i proto jsou jako hlavní hvězdy nejčastěji domácí těstoviny a čerstvé ryby, jejichž denní výběr vám číšník přinese představit až ke stolu.

Tiramisu.Předtím než se denní nabídkou necháme zlákat, téměř automaticky objednáváme vitello tonnato (275 Kč). Tenké plátky telecího s tuňákovou omáčkou a salátem z vařených brambor, které vás v tomto podání dokáží dokonale nakalibrovat na správný italský standard tohoto mnohdy komoleného pokrmu. U  dvojice obřích scampi (430 Kč) nám číšník doporučuje kombinaci  jedné lehce upravené na grilu, druhé pak pouze rozpůlené a za syrova. Sousta z grilu jsou neuvěřitelně šťavnatá a doslova s explozí páté chuti umami na patře, v těch je intenzita chuti snad ještě vyšší a na rozdíl od tepelně upravené části tu vyniká neopakovatelná vůně moře.

Zpět na pevnou zem

Telecí osso buco s šafránovým risottem (475 Kč) je ten nejlepší návrat na pevninu. Na porci dokonale ochuceného i zpracovaného risotta obklopeného omáčkou  z masa se v poklidu rozvaluje ten nejšťavnatější kousek telecího, jaký můžete dostat. Zářivý a chutí nabitý kousek morku z kosti uprostřed pak všechno jen stvrzuje.  

Z pohledu spokojeného hosta zkrátka vypadá zážitek z Aromi neskutečně jednoduše. Napodobit ho ale u nás neumí jen tak někdo. Osm cuketek z deseti.

Aromi, Mánesova 78/442, 120 00 Praha 2

Foto: Martin Kuciel

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • turtle (446 hlasů) 30.11.2009 09:49

  Pane Cuketko, Vitello tonnato jste sice nezkomolil, ovšem u...

 • italiani (427 hlasů) 30.11.2009 11:31

  Ma va fanculo!

 • Haista Vittu (406 hlasů) 30.11.2009 17:16

  Italiano(i), puppami la fava, figlio di puttana.

 • turtle (397 hlasů) 30.11.2009 15:32

  tam si běž sám, makarone.

 • Arkán (393 hlasů) 01.12.2009 15:55

  Osso buco jsou dvě slova v italštině a ve slově buco jenom jedno...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

My jsme tam byli jednou a nijak mě to nenadchlo, pokud někdo u jídla za 1000 Kč na porci neumí uvařit brambory, tak mi to přijde dost vedle. Ale do La Finestry půjdeme, na tu jsem slyšela jen samé dobré recenze.

381 hlasů

Italiano(i), puppami la fava, figlio di puttana.

406 hlasů

Pane Cuketko, Vitello tonnato jste sice nezkomolil, ovšem u Ossobucco se Vám to již povedlo. A tvrdit, že telecí koleno, je ta nejšťavnatější partie na teleti mi přijde trošku odvážné.... Vaše recenze mi přijdou dobré, ale některé mi přijdou jako zaplacené. Konkrétně u této mám ten pocit.

446 hlasů

Osso buco jsou dvě slova v italštině a ve slově buco jenom jedno "c". Tanti auguri, tartaruga (turtle)!

393 hlasů

Ma va fanculo!

427 hlasů

tam si běž sám, makarone.

397 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 13/2024 najdete >
Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov