Víte, že v mořích celého světa žije dnes asi 230 tisíc živočišných druhů? Britský deník The Guardian zveřejnil výsledky průzkumu, který provedly čtyři stovky odborníků. Pětinu všech žijících živočichů tvoří korýši (krabi, garnáti, langusty, humři), vedle toho skupina tvořená velrybami, lachtany, želvami a mořskými ptáky představuje jen necelá dvě procenta.
Ryb je v mořích téměř 22 tisíc druhů. Ovšem pozor! Pokud jde o objem, je to jen asi deset procent původního stavu. Moře a oceány vymírají. Vinu nese nejen předimenzovaný lov, ale také oteplování vody a úbytek kyslíku v ní.
ČTĚTE TAKÉ: Zápisník labužníka: Smí být kuchař tetovaný?
Nejvíce ohroženi jsou prý mořští živočichové žijící ve Středozemním moři. Některé chutné mořské živočichy už nemůžete ochutnat v restauracích, jsou chráněni a jejich lov je zakázán. Jako třeba vynikající mušle, jimž se česky říká "mořské datle", Němci je nazývají Steindatteln, Italové "datteri" a Chorvati "prstaci".
Zvláštností těchto mušlí je, že se zavrtávají do kamenů pod hladinou. Proto najdete na Jadranu tolik provrtaných šutrů. Ještě před pár lety byly prstaci k dostání na tržištích, platil jsem 100 kun za kilo. To bylo asi pětkrát tolik, než stály slávky. A občas jsem prstaci v některé chorvatské (především istrijské) restauraci jedl, zvláště tam, kde jsem měl známého kuchaře. Na oficiálním lístku totiž většinou nebyli uvedeni. Teď už je nenajdete vůbec.
Od roku 2000 je kvůli připojení Chorvatska k barcelonské smlouvě přísně zakázáno prstaci sbírat a prodávat. Přistižený majitel restaurace zaplatí pokutu až 200 tisíc kun. Jestliže přistihnou turistu, že prstaci sbírá, zaplatí pokutu 5000 kun. Ale letos v červnu mi řekl jeden Němec, že jedl prstaci ve Slovinsku, v městečku Izola.
Možná ve Slovinsku nejsou ochránci přírody tak přísní. Nebo šlo o nějakou soukromou společnost, přísně utajenou. I labužníci se někdy pohybují v ilegalitě. Scházejí se jako spiklenci, když chtějí ochutnat zakázanou lahůdku. A nemusí jít o drogy. U nás například musíte pečlivě tajit, když si chcete upéct ježka. Nebo udělat smaženici z klouzků žlutavých.
Foto: www.profimedie.cz