Bylinky: chutě a vůně, které <span>rostou v květináči</span>

Relax
15. 6. 2010 13:37
Bylinky využijete v kuchyni každý den a téměř do všech pokrmů.
Bylinky využijete v kuchyni každý den a téměř do všech pokrmů.

Bylinky využijete v kuchyni každý den a téměř do všech pokrmů.Neobejde se bez nich žádná kuchařka, dříve byly jediným prostředkem k léčbě nemocí, prodávaly se v lékárnách a staly se základem lidového léčitelství. O kom je řeč? O meduňce, mátě, oreganu či saturejce.   

Babky kořenářky žily mezi sušenými květy a listy visícími v jejich obydlí. První obsáhlý bylinář napsal tři tisíce let před naším letopočtem čínský císař Šen Non, vášnivým sběračem byl i král Šalamoun, středověcí alchymisté hledali v rostlinách kámen mudrců. Víra v zázračnou sílu bylinek vzala v době organické chemie a farmak zasvé, ale v kuchyních mají své místo stále jisté. Bez koření by pizza nebyla pizzou, totéž platí i pro mnohé polévky, omáčky a další pokrmy. A hotová jídla, například polévky, lze připravovat i z jejich kořenů nebo listů.

ČTĚTE TAKÉ: Saláty, které nasytí i jedlíky

Dříve se bylinky prodávaly v lékárnách.Brzy zjara se chodívá na sběr mladých kopřiv, chutný je také šťovík, popenec nebo mladé listy a květy sedmikrásek, fialek a dalších rostlin, z nichž se vaří tradiční jarní polévky. Naši předkové konzumovali dokonce květy jabloní, jetele a růží, hluchavky bílé, akátu a sedmikrásky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Stejné rostliny se používaly i k výrobě čajů, sirupů, extraktů, odvarů, lektvarů, tinktur, olejů, šťáv, léčivých a osvěžujících koupelí, k obkladům a ke kosmetickým účelům.

Léčebné účinky má zelené koření, které se v kuchyni používá nejčastěji. Povzbuzuje čichové a chuťové orgány, příznivě působí na tvorbu a vylučování trávicích šťáv, vstřebávání výživných látek z potravy, urychluje zažívání a je pro lidský organismus zdrojem mnoha ochranných látek. Rostlina je zpravidla nejúčinnější v čerstvém stavu; právě teď je ideální doba na vysazování zeleného koření do květináčů za oknem.

Květináč nebo truhlík?

Zelené koření, jako je petržel, lze sušit a zamrazovat.Jaký druh zvolit? Povzbudit chuť k jídlu a urychlit střevní peristaltiku dokážou meduňka, máta peprná nebo dobromysl. Majoránka, saturejka a bazalka působí proti nadýmání, při vylučování pomáhá petrželka, tymián a zmiňovaný dobromysl. Kromě květináčů lze použít i samozavlažovací truhlíky; rostliny je dobré sázet od sebe minimálně dvacet centimetrů. Půdu je možné obohatit kompostem. Vzrostlé rostliny se řežou odshora a rašící květy je třeba okamžitě zastřihnout, aby bylina neztratila chuť.

K masu a luštěninám se hodí saturejka, bazalce svědčí italské sýrové omáčky na špagety, pizza, zeleninové saláty, pomazánky i polévky, majoránka je vhodná na dochucení polévek a omáček... Listy by se neměly krájet nožem, lepší je trhat je rukou nebo rozdrtit v hmoždíři.

ČTĚTE TAKÉ: Kořenáři v Marrákeši mají lék snad na všechny neduhy


Foto: Profimedia

 

 

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ