Češi <span>jedí zdravěji.</span> Horší je to s pohybem
Relax
13. 8. 2008 08:09Češi umí jíst zdravě. Potíže jim ale dělá výdej kaloriií.
Hlavní příčinou obezity je podle odborníků nedostatek pohybu a přílišné množství jídla. Nezdravý styl života stojí za většinou úmrtí v Evropě. Tři čtvrtiny Evropanů, kteří zemřou, podlehnou chronickým neinfekčním nemocem. Přitom šest ze sedmi rizikových faktorů se pojí s tím, jak lidé jí, pohybují se a jestli kouří a pijí alkohol. Obezita a nezdravý styl života způsobuje nemoci srdce a cév a většinu cukrovek druhého typu.
Soutěž SZÚ má podle Kernové lidi motivovat k tomu, aby se zamysleli nad tím, nakolik je jejich příjem a výdej energií vyrovnaný. Zvítězit může ten, kdo bude několik dní pečlivě sledovat svůj energetický příjem potravy a výdej pohybem. Hodnoty za jednotlivé dny si může zájemce zapsat kdykoliv od srpna do října. Ze všech sledovaných zvolí člověk jeden den a podle návodu si vypočte přijatou a vydanou energii a výsledek zašle zdravotnímu ústavu. Přihlášky a elektronickou kalkulačku k výpočtu lidé naleznou na webových stránkách www.szu.cz.
Přijmi a vydej
"Vlastním cílem není výhra ceny, ale zamyšlení se nad svým způsobem života," řekla koordinátorka projektu Věra Kernová. Soutěž se letos koná již třetím rokem. Do loňského ročníku kampaně Přijmi a vydej se do soutěže přihlásilo 2614 lidí, většinou žen. Často šlo o lidi do 20 let nebo naopak seniory nad 60 let. Nejvíce soutěžících mělo středoškolské vzdělání.
Letos zdravotní ústav rozeslal letáky do všech domácností ve vybraných krajích a oslovil i některé školy. Soutěž potrvá do konce října. Přihlášky musí lidé poslat do 7. listopadu. Od začátku srpna své vyplněné formuláře odeslalo již 60 lidí, z toho 50 žen. Asi stovku vítězů bude Státní zdravotní ústav losovat v prosinci.
Foto: Profimedia
Autor: ČTK