Češi rádi popíjejí zlatavou whisky. Které značky vyhledávají?

Relax
30. 12. 2016 13:38
Whisky, alkoholický nápoj destilovaný z obilnin, zrající v dřevěných (nejčastěji dubových) sudech.
Whisky, alkoholický nápoj destilovaný z obilnin, zrající v dřevěných (nejčastěji dubových) sudech.

Čeští konzumenti whisky dávají v současné době přednost zejména irským značkám tohoto alkoholického nápoje. Zatímco v 90. letech zažily v Česku boom skotské whisky a americké bourbony, poslední údaje hovoří o tom, že irská whisky si na tuzemském trhu těchto lihovin drží 35 procent, americká 31 procent a skotská 30 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stock Plzeň-Božkov.

V posledních letech je nejoblíbenější značkou irská Tullamore Dew. Připadá na ni téměř každá třetí sklenka whisky vypitá v ČR. Velmi dobře se v Česku prodává také irská whisky Jameson. Češi naopak nejsou příliš zvyklí na nakouřené rašelinové aroma skotské whisky, přestože i v tuzemsku mnozí holdují značce Johnnie Walker, nejprodávanější skotské whisky na světě. Na český trh nyní míří nová whisky Johnnie Walker Red Rye Finish.

Na Whisky Festivalu Czech Republic je již tradičně k ochutnání na 400 druhů whisky, mezi kterými jsou láhve klasický palíren, ale také novinky a raritní kousky.Češi si whisky oblíbili, takže jde o největší kategorii z importovaných lihovin. Za svůj život ji ochutnalo 95 procent konzumentů tvrdého alkoholu. Zhruba polovina z nich pak whisky pije i nadále.

"Whisky je dnes moderní pití a neustále získává rostoucí oblibu u mladých konzumentů ve věku od 18 do 29 let," uvedl Tomáš Hejkal, manažer distribučních značek Stock Plzeň-Božkov.

Podle něho tak stále platí, že akt pití whisky je pro Čechy něčím výjimečným. Pití whisky bývá vnímáno jako součást vyššího společenského statusu. Nejčastěji se v ČR pije s ledem, nebo čistá. Postupně však přichází trend v podobě koktejlů na bázi whisky.

Podle profesionálního barmana a poradce v oblasti gastronomie Tomáše Kučery je zejména u americké mládeže oblíbená whisky s lehce pálivou skořicovou příchutí. Tato móda míří podle Kučery i do České republiky spolu s oblibou namražených panáků.

Zatímco lihoviny z ovoce se mohou krátce po vypálení distribuovat, whisky vyžaduje delší proces. Její finální chuť ovlivňuje délka zrání a také prostředí. Důležitou roli hraje i kvalita a hustota dubového dřeva, v němž nápoj několik let zůstává.

Někteří lidé spojují pravidelné pití whisky s dlouhověkostí. Vedle známého britského politika Winstona Churchilla to byl například britský válečný veterán Henry Allingham, který zemřel v roce 2009 ve 113 letech. Jako recept na dlouhověkost uváděl "cigarety, whisky a divoké ženy". Tři piva denně a panáka whisky doporučovala ve svých 110 letech i Američanka Agnes Fentonová, která ale dodávala: "Musíte mít v životě víru v Boha."

Autor: ČTK Foto: , Youtube, Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ