
V první řadě však "japonské jednohubky" přinášejí fascinující kulinářský zážitek, na nějž ti, kteří měli sushi možnost ochutnat, jen tak nezapomenou.
Umně tvarované prstové sushi s plátkem syrové ryby ani úhledné závitky z řas a rýže zpočátku nebyly tak přitažlivé jako dnes - pravděpodobně vznikly z tradičního způsobu nakládání ryb, kdy se nerozřezané rybí filety obalily rýží a ta se těsně před konzumací odstranila. Až v průběhu staletí se vrstvy rýže prokládané rybami, původně skladované v nádobách zatížených kamenem, proměnily v jídlo, které si chutí a pestrostí postupně získalo srdce milovníků ryb i za hranicemi souostroví.
Bohatá paleta druhů

Styl kansai je typický pro oblast Ósaky a vyznačuje se kořeněnou rýží s mořskými plody v krabičkové úpravě. Z okolí Tokia naopak pochází styl edo. Odtud také vzešel nejznámější druh pokrmu - prstové sushi, takzvané nigiri sushi, které vzniklo na počátku devatenáctého století. Právě ono prstové sushi se stalo základem pro další varianty, mimo jiné i oblíbené roládky z řas, známé jako nori maki. Vyjmenovat nepřeberné množství druhů sushi i přísad, které se při jejich přípravě používají, je takřka nemožné.
Mezi základní ingredience však patří lisované sušené řasy, kulatozrnná, silně lepivá rýže, pasta ze zeleného křenu a syrové ryby - losos, tuňák, candát, mořský cejn a podobně. Kromě nich se používají také krevety, kaviár, garnáti, křupavá zelenina, houby a v neposlední řadě i vaječné omelety. Ti, kdo se vyhýbají rybám, plodům moře nebo je děsí jejich syrová úprava, nemusejí sushi ihned zatracovat - lze jej připravit i čistě zeleninové, aniž ztratí typickou chuť.
Chuť rýže rozhoduje
Alfou a omegou přípravy sushi je správně uvařená rýže. Pokud se nepovede, není kvalitní ani výsledný pokrm. Pro ty méně zručné a trpělivé naštěstí již existují speciální hrnce na přípravu rýže na sushi. Samo rolování nebo tvarování sushi je otázkou šikovných prstů a cviku - zvládne ho i začínající kuchařka.

Při servírování by na stole neměly chybět ani navlhčené ubrousky, aby si stolovníci mohli během jídla utírat prsty.
Rolované sushi s okurkou a krabími tyčinkami
Krabí tyčinky dáme před přípravou asi na čtvrt hodiny do mrazničky, aby trochu ztuhly. Očištěnou okurku a bambusový výhonek mezitím pokrájíme na úzké podlouhlé hranolky. Avokádo podélně rozkrojíme, zbavíme pecky, oloupeme slupku a nakrájíme ho na úzké proužky. Krabí tyčinky vyjmeme z mrazničky a ostrým nožem je nakrájíme na tenké plátky.
Plátek nori položíme na podložku matnou stranou nahoru (na obrázku), namočíme si ruce do misky s trochou vody a rýžového octa (rýže se pak nelepí) a naneseme tenkou vrstvu vlažné rýže. Řasu rýží rovnoměrně pokryjeme (ideální je vrstva silná 0,5 cm), výjimkou jsou pouze 2 až 3 cm u horního okraje. Do středu rýže naneseme trochu wasabi, poklademe hranolky okurky, avokáda, krabích tyčinek a od spodního okraje postupně rolujeme. Řasu bez rýže lehce navlhčíme a dorolujeme.
Hotové plátky sushi se po nakrájení namáčejí do sójové omáčky s trochou wasabi. Sushi servírujeme s nakládaným zázvorem.
Příprava sushi rýže

Hotovou rýži přesypeme do větší nádoby a necháme vychladnou zhruba na teplotu lidského těla. V menší nádobě smícháme rýžový ocet s cukrem a solí, pokapeme rýži a znovu promícháme.
Přísady: 100 g krabích tyčinek, 1 větší bambusový výhonek, 1 salátová okurka, 1 avokádo, 4 plátky nori, pasta wasabi, hrnek vody se 3 lžícemi rýžového octa
Přísady na rýži: 250 g sushi rýže, 300 ml vody, 4 lžičky japonského rýžového octa, 1/2 lžíce soli, 1/2 lžíce cukru
Slovníček:
amazu gari - nakládaný zázvor
makisu - rolovací bambusová podložka
mitsukan - rýžový ocet
mirin - rýžové víno
nigiri sushi - prstové sushi tvarované z rýže a zdobené plátky syrové ryby nebo zeleniny
nori - lisované pláty sušených mořských řas
nori maki - rolované sushi, zabalené v mořských řasách
kome - kulatozrnná silně lepivá rýže na sushi
šóju - sójová omáčka
takuan - bílá ředkev
wasabi - velmi ostrý zelený japonský křen
Foto: Profimedia