Co mají rádi v Německu: <span>medové lebkuchen</span>

Relax
14. 12. 2009 14:02
Německou vánoční specialitou jsou medové perníčky.
Německou vánoční specialitou jsou medové perníčky.
Německou vánoční specialitou jsou medové perníčky.Medové perníčky patří mezi vánoční favority nejen v Česku. U sousedů v Německu, přesněji v Norimberku, kde si perník odbyl premiéru už v roce 1395, je mají rádi nadýchanější a hlavně měkčí.

Medové koláčky německé provenience se od tuzemských neliší jen konzistencí. V minulosti se často přidávaly do těsta (alespoň podle rodinného receptu původem z konce 14. století) také kostičky proslazené kůry z citronu, pomeranče a sukkade (kandovaná kůra ze speciálního druhu citrusu s výrazně svraštělou kůrou). Nezbytností byla i tenká vrstva cukrové - případně hořké čokoládové - polevy vylepšená obrázky poskládanými z mandlí a ořechů. V neposlední řadě se tahle medová dobrota pekla mnohem větší než dnes.

ČTĚTE TAKÉ: Perníkové překvapení nejen na Vánoce

O roku 1996 jsou norimberské perníčky (Nürnberger Lebkuchen) chráněny ochrannou známkou původu od EU.

Lebkuchen
(nebo také lebzten)

Přísady: 25 dkg lesního medu, 4 vejce, 5 dkg kandované kůry z citronu, 5 dkg kandované kůry z pomeranče, 5 dkg kandované kůry ze sukkade, na špetku nože jedlé sody, lžíce mléka, 10 dkg mandlových vloček, 5 g mleté skořice, 5 g drceného kardamonu, na špetku nože mletého zázvoru, hřebíčku a muškátového oříšku, kůra z jednoho citronu, 25 dkg mouky, asi 30 tenkých koleček z rýžového papíru (ideálně o průměru 8 až 10 cm)

Kandovanou kůru z citrusů pokrájíme na malé kostičky, čerstvý citron důkladně omyjeme pod tekoucí vodou. V menším kastrolku rozehřejeme na mírném plameni med, chvíli ho povaříme a odstavíme.

Tradiční Nürnberger Lebkuchen chrání od roku 1996 EU.Do mísy rozklepneme čtyři vejce a důkladně je rozšleháme. Poté opatrně vmícháme teplý med spolu s kousky proslazené kůry z citronu, pomeranče a sukkade. Jedlou sodu necháme rozpustit v mléce a vzniklý roztok smícháme s medovovaječným základem. Přidáme mandlové vločky, mleté i drcené koření a nastrouhanou kůru z čerstvého citronu. Nakonec do těsta prosejeme mouku, pečlivě promícháme a vypracujeme vláčné těsto. Pokud je příliš tekuté, přidáme ještě trošku mouky.

Z těsta vykrájíme kolečka (nebo jiné tvary), přendáme je na plech vyložený kolečky rýžového papíru a necháme je odpočinout přes noc na chladném místě. Druhý den perníčky upečeme v dobře vyhřáté troubě (asi na 180 stupňů). Hotové by měly být za půl hodiny. Po vyndání z trouby perníčky necháme vychladnout na roštu, přendáme do krabice a necháme rozležet na chladném, ale suchém místě.

Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ