
Jde o vítězný výběr z několika set soutěžních snímků, mezi nimiž je pět českých autorů. Záštitu nad expozicí, která v Praze potrvá do 24. listopadu a bude pokračovat v Brně do 4. prosince, převzal senátor Karel Schwarzenberg.
ČTĚTE TAKÉ: Do přerovského muzea za historií kaváren a hospůdek
Za historií perníku do Loštic
"Autoři se věnují typickým znakům, které odlišují jídlo a kulturu stolování v jednotlivých zemích. Jsou tady fotografie, které se zaměřují na francouzský kavárenský život nebo znaky německého stolování. Česká kuchyně není zastoupena příliš explicitně. Je tady ale

Výstava 27 velkoformátových fotografií je putovní a po zahajovací vernisáži v květnu v Paříži se snímky představují v dalších evropských městech. Počet fotografií symbolicky odkazuje na počet unijních států.
Pět českých autorů bylo vybráno ze zhruba 800 účastníků ze všech zemí EU. "Soustředili se na jídlo. Nejvýraznější fotografie zobrazuje takzvanou písmenkovou polévku, která je v Česku známým artiklem. Lžíce v talíři obsahuje písmenka, které tvoří francouzský název Evropy," uvedl Jeník.
Od kavárny po krevety
Fotografie představují kompozice z mořských plodů, kavárenská zátiší a také některé společenské aspekty spojené s konzumací jídla a pití. "Vyfotografovala jsem francouzskou bageterii. Bageta je v Paříži jako módní doplněk," řekla česká autorka Lenka Stekla.

Po prezentaci v pražské univerzitní galerii v Celetné ulici se výstava přesune na Fakultu architektury Vysokého učení technického v Brně. Spolupořadateli expozice je Spolek českých právníků VŠEHRD a Francouzský institut v Praze. Další informace naleznete ZDE.
Foto: www.27obrazu.cz, Lenka Steklá