Opět, jako už mnohokrát, se k nám zásluhou neodborně přeložených zpráv zahraničních tiskových agentur dostala informace zkreslená a ve své podstatě mylná. Je to tentokrát fáma o tažení proti "foie gras", tedy tučným husím či kachním játrům.
Bulvár se chytil jména Rogera Moora, představitele Jamese Bonda, který prý prohlásil, že způsob získávání této lahůdky je "konzervované mučení" a sám osobně prý financoval kampaň, která má zakázat prodej foie gras v restauracích i obchodech.
Ve skutečnosti jde o něco poněkud jiného. Foie gras nezmizí, určitě ne. Kampaň má bojovat proti krutému zacházení s kachnami a husami, tedy nejen proti jejich přechovávání v malých klecích, ale také (a především) proti jejich preventivnímu krmení antibiotiky a chemickými prostředky. Místo "foie gras" (v překladu tučná játra) by měla být na trhu" faux gras" (v překladu falešně tučná).
Diskuse se vede o tom, jestli je správné, že kachny a husy jsou pro tento účel vykrmovány násilně, do jícnu se jim potrava vpravuje pomocí stříkačky. Jejich játra totiž musejí být poněkud zvětšená, krmí se dvakrát až třikrát denně velkým množstvím zrní a tuku.
Každá husa musí sníst denně až půl kilogramu zrní nebo kukuřice, přitom je omezen její pohyb (kdysi byly blány na nohou hus dokonce hřeby přibíjeny k prknu, aby se husa nemohla hýbat), takže dochází k enormnímu zvětšení jater, vlastně k hepatomegalii, která je prvním příznakem cirhózy. Po dvou až třech týdnech výkrmu jsou játra hus šestkrát až desetkrát větší, než by byla za normálních okolností.
Ano, citlivější zacházení určitě, s tím souhlasím. A žádná antibiotika a žádná chemie. Ale to krmení? Moje maminka krmila husy šiškami z kukuřice a otrub, přesně tak jako paní přednostová v Ostře sledovaných vlacích. Bylo to vlastně taky trápení zvířat, ale nikomu to tehdy nevadilo. Husičky si lebedily. Myslím, že daleko horší jsou dnešní chovatelské metody na velkých průmyslově řízených farmách. Ty by se měly zakázat!
Foto: www.profimedia.cz