Mít dobrou konzistenci, dobře vonět a ještě lépe chutnat. To jsou podle prezidenta české Asociace kuchařů a cukrářů Miroslava Kubce základní předpoklady pro to, aby nějaký knedlík uspěl v chystané soutěži. Již šestý ročník klání zaměřeného na houskové knedlíky se uskuteční 16. listopadu v pražském InterContinentalu. Mimo soutěž připraví kuchaři pro zájemce z řad veřejnosti knedlíky na všechny způsoby: vídeňské, bavorské, karlovarské, chlupaté, špekové, plněné, hrníčkové, ovocné a další.
Soutěž založila manželka někdejšího ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera (+2011) Jiřina mimo jiné jako připomínku jeho zaujetí pro vaření. Dienstbierovou specialitou prý byly právě houskové knedlíky, které zadělával podmáslím a servíroval doma zahraničním diplomatům. "Někdo chodil do hospody, jiný sportoval, ale můj muž chodil do kuchyně, protože vaření bylo jeho koníčkem. Já vždy dělala jen pomocné práce," řekla Jiřina Dienstbierová na dnešní tiskové konferenci.
Pod názvem Český knedlík - perla české kuchyně budou opět o vítězství soutěžit desítky českých a slovenských kuchařů. Výsledky jejich práce posoudí odborná porota. Ke knedlíkům se bude podávat omáčka. "Po svíčkové, rajské či koprové jsme letos zvolili znojemskou," dodal další organizátor soutěže Zdeněk Reimann. Omáčky a regionální jídla budou hodnotit sami návštěvníci, pro které bude připravena prezentace masných a mléčných výrobků, vína, piva, pekařských výrobků, čokolád a jiných lahůdek.
S kapustou i s vajíčkem
První písemné zmínky o houskovém knedlíku jsou už ze sedmého století, ale je docela možné, že vznikl už dříve. Kdysi se podával i samotný, politý škvarkovým sádlem či máslem, případně doplněný kapustou, zelím nebo vajíčkem jako hlavní chod. Kus masa k němu byl jen občas.
"Postupně vznikaly různé varianty, náplně a tvary, rodily se i typické národní pokrmy. Rada pro mezinárodní vztahy soutěž pořádá s cílem zvýšit kvalitu české gastronomie a posílit národní identitu. České kulinářské speciality jsou totiž chloubou i v mezinárodním měřítku," uvedl Reimann.
Loni se do soutěže přihlásilo pětadvacet kuchařů z předních restaurací a hotelů. V prvním ročníku prý zvítězil učeň, který nakrájenou housku předtím osmažil na másle. Když to po něm po roce udělali ostatní, vyhrál jiný, který tam kostičky rohlíku zamíchal jen tak nasucho. A protože kvalitní hrubá mouka je surovinou pro houskový knedlík dost podstatnou, převezme letošní vítěz hned desetikilový pytlík.