<span>Jak jsme jedli.</span> O stravovacích zvycích v muzeu v Turnově

Relax
6. 12. 2009 12:32
Stálá výstava popíše, jak jedli lidé v Pojizeří.
Stálá výstava popíše, jak jedli lidé v Pojizeří.

Stálá výstava popíše, jak jedli lidé v Pojizeří.Turnovské muzeum Českého ráje otevře na Dlaskově statku v Dolánkách novou stálou expozici zaměřenou na lidové stravovací zvyky v Pojizeří. Ponese název V babiččině kuchyni od Tří králů do Vánoc a lidem přiblíží, co místní lidé zhruba před 100 lety po celý rok a o svátcích jedli.

Stejnojmenná výstava je v současné době přímo v turnovském muzeu, nebyly tam ale podmínky a prostor pro přípravu jídel a nápojů. Na statku se bude vařit, smažit a hlavně ochutnávat, řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

ČTĚTE TAKÉ: Znalci gastronomie nedají dopustit na českou kuchyni

"Spolu s jídlem přiblížíme i tradiční obyčeje, používat budeme obvyklé suroviny - máslo, mléko, brambory," dodala. Nová expozice se otevře na jaře. Na Velikonoce se bude na statku vařit z vajec, o Svatojánské noci tam muzejníci představí čarovnou moc bylinek a medu, pak uspořádají zabíjačku a ukážou, jak se pálí podomácku hruškovice a slivovice nebo dělá víno.

Na Dlaskově statku budou moci lidé i ochutnávat."Jednou jsme tam již pálili a výjimečně přišlo více mužů než hospodyněk," poznamenala Jakouběová, která pod stejným názvem vydala před nedávnem knihu s 300 místními recepty. Čtenáři během tří týdnů celý náklad rozebrali a muzeum nyní chystá dotisk kuchařky.

Z rozsáhlého výzkumu stravovacích zvyků vyplývá, že lidé v Českém ráji a Pojizeří se na přelomu 19. a 20. století živili hlavně polévkami a hustými kašemi, takzvanými kucnouchy. Masa se objevovala na jejich stole jen v neděli a zbytky hospodyně zpracovaly v týdnu právě do kucnouchu. Nevařil se jen z brambor, ale také z luštěnin nebo zeleniny. Velkou tradici má v regionu včelařství a výrobky z medu, perníky, ale také medové vdolky.

Dlaskův statek pochází z roku 1716 a patří k nejvýznamnějším památkám lidové architektury v Pojizeří. Muzeum si ho pronajímá od soukromé majitelky, které se vrátil v restituci. Ročně tam zavítá asi 20 000 návštěvníků a 10 000 dětí z mateřinek.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ