Jak se hledají nejdražší houby na světě

Relax
26. 11. 2016 07:00
Cena lanýže, který jsme našli, se pohybuje okolo sedmi tisíc korun.
Cena lanýže, který jsme našli, se pohybuje okolo sedmi tisíc korun.

Připomínají zdeformovanou bramboru a voní jako zatuchlina nebo petrolej. Pro gurmány jsou však bílé lanýže pokladem. Kilogram těchto hub klidně stojí přes sto tisíc korun. Vzácnou pochoutku jsme vyrazili hledat přímo do italského Piemontu.

Široká asfaltová silnice se zužuje, občas míjíme některou z venkovských usedlostí a také vinic, které k Piemontu neodmyslitelně patří. Nakonec odbočujeme na nenápadnou lesní cestu a po několika metrech parkujeme. Nacházíme se poblíž města Asti, v oblasti, kde rostou nejslavnější bílé lanýže na světě.

"Přesnou lokalitu, v níž se nacházejí, si každý hledač pečlivě střeží. Je to tajemství, které se předává z generace na generaci," vysvětluje Petr Synek. V současnosti asi jediný Čech, který se hledání bílých lanýžů, latinsky Tuber magnatum, v Itálii profesionálně věnuje. Cenné zkušenosti a také tipy na pár míst, kde nejdražší houby na planetě rostou, získal od italského kamaráda, jehož rodina se sbíráním lanýžů živí.

Nepostradatelný parťák

"Nelo, pojď," zavolá Synek a u nohou mu během několika vteřin pobíhá šedý výmarský ohař. Parťák, bez kterého by výprava na lanýže neměla smysl. Speciálně vycvičený pes na ně má zvláštní čich. "Jakmile tyto houby v lese rostou, pozná to na několik stovek metrů," přibližuje Synek.

Nela prošla kvůli hledání lanýžů speciálním výcvikem.Nela absolvovala speciální výcvik metodou K9, kterou jsou trénováni například psi na odhalování výbušnin nebo drog. Místo třaskavin však hledala ukryté lanýže a po každém úspěšném pokusu dostala za odměnu psí granuli. Během intenzivního půlročního cvičení si vypěstovala dokonalý čich a pátrací návyky a konkrétní lanýž přesně vystopuje od vzdálenosti dvě stě metrů blíž.

Vstupujeme do lesa. Pes několikrát začenichá a vzdaluje se od nás. "Začíná větřit," pošeptá mi František Novák z pražské restaurace Bellevue, kde z bílých piemontských lanýžů každoročně připravují speciální menu. Zájem je prý pravidelně veliký. "Někteří lidé se na to těší více než na Vánoce." Synek nespouští Nelu z očí. Záhy se dozvídáme, že psi vycvičení na hledání lanýžů jsou pro hledače pečlivě střeženým pokladem. A často jim jde o život.

"Je to smutné, ale byznys s lanýži je někdy neúprosný. Najdou se hledači, kteří ve snaze poškodit konkurenci nosí do lesa otrávené návnady," vypráví náš průvodce. Odvrácenou tvář houbaření v Piemontu poznal sám. "Naštěstí nešlo o nic velkého, pouze rozbité blinkry a ukopnutá zrcátka. Ale stejně to zamrzí."

Proto se Synek snaží hledat především v soukromých lesích, s jejichž majiteli se zná. O zisk se pak podělí. Ztráta psa je pro každého hledače fatální. Přijde o kamaráda, ale také o peníze. Cena "lanýžového" psa se pohybuje okolo 10 tisíc eur, zhruba 270 tisíc korun. 

Čtěte TÝDEN!* Jak přesně hledání lanýžů probíhá?

* Kde nejčastěji rostou?

* Je možné je pěstovat uměle?

* Kolik stojí kilogram cenných hub?

* Jaké úlovky jsme v Piemontu našli?

* K čemu lze lanýže použít v kuchyni?

* Rostou tyto houby také v Česku?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY ČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 28. LISTOPADU 2016.

Autor: Lukáš SeidlFoto: René Volfík.

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ