Jak se <span>kouzlí s rajčaty a jablky</span>

Relax
3. 7. 2010 10:00
Ovoce cestuje z velkých dálek a dozrává v českých skladech.
Ovoce cestuje z velkých dálek a dozrává v českých skladech.

Ovoce cestuje z velkých dálek a dozrává v českých skladech.Proč meruňky v obchodech chutnají jako guma? Kdo může za to, že rajčata druhý den po nákupu plesniví? Česko se stalo odpadkovým košem Evropy. Na francouzských či španělských velkotržnicích kupují první jakost Němci a Rakušané, "dvojku" či "trojku" pak dostanou zákazníci v českých supermarketech.

Před vstupem do EU Češi jedli zeleninu, která byla z větší části vypěstována v tuzemsku. Dnes je poměr obrácený ve prospěch zeleniny z dovozu (v procentech 62:38). Nejvíce se dováží z Nizozemska. Jde převážně o přebytky, které se neprodají v západních zemích Evropy.

ČTĚTE TAKÉ: V Praze brzy vzniknou další farmářské trhy

Nejdováženějším ovocem jsou jednoznačně banány, vedou ty z Kostariky, Ekvádoru a Kolumbie. Pokud jde o import, na druhém místě jsou překvapivě jablka, kterých se dokonce více dováží, než vyváží.

Banány často zůstávají několik dnů v českých skladech, aby dozrály.Plody se na zahraničních plantážích sklízejí často nedozrálé a dozrávají pak v nepřirozených podmínkách. Často se dovozci snaží naopak dozrávání zastavit, aby "zboží" vydrželo co nejvíce měsíců.

V Česku se to děje nejčastěji u jablek. "Jablko je živý organismus a když ho tímto způsobem přiškrtíte, zastavíte i procesy vybarvování a vylepšování vůně a chuti. Jablko pak někdy chutná spíš jako řepa," říká ovocnář Jan Goliáš z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Než se dostane jablko z dovozu k zákazníkovi v Británii, cestuje průměrně neuvěřitelných 5955 kilometrů, Britové dávají totiž přednost importu ze zámoří. V Česku to zatím tak divoké není, přicházejí sem především jablka z italských a polských sadů.

Experti Hnutí Duha však spočítali, že i s pětikilovým balením italských jablek si "kupujete" téměř kilogram oxidu uhličitého, který se uvolní při kamionovém transportu z jihu Evropy. Za tunou čínského česneku, který zaplavil tuzemský trh, se pak skrývá 350 kilogramů skleníkového plynu.

  • V kolika procentech v Česku koupené zeleniny a ovoce zjistila potravinářská inspekce zdraví škodlivou hodnotu chemikálií?
  • Jaké největší zlo páchají dovozci při přepravě rajčat z jihu Evropy?
  • Za jaké třesně v Praze zaplatíte sedm tisíc korun za kilo?

Odpovědi na tyto i další otázky najdete v časopisu TÝDEN, který je právě v prodeji na stáncích.

Foto: Lucie Pařízková

Další čtení

Steel Hunters začíná novou sezónu a přidá zdarma Battle Pass

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ