
Akaiová nikdy nevážila víc než 50 kilogramů a je tak štíhlá, že jí pas plave i v nejmenší velikosti XS sukně značky Zara. Nepotřebuje zhubnout. Ale japonské dívky jsou dietami posedlé a mají tendenci vyzkoušet cokoli, co káže nový trend. A tak když Akaiová slyšela o populární herečce, která s pomocí "ranní banánové diety" zhubla 13 kilo, okamžitě ji musela vyzkoušet. Nedostatek banánů v mnoha obchodech a supermarketech je svědectvím, že rozhodně není jediná.
"Velkým obchodům docházejí banány v poledne a dokonce i supermarkety velkých obchodních řetězců mají prázdné regály kolem třetí odpoledne," říká Tomojuki Horiuči, obchodní zástupce společnosti Tokyo Seika Boeki, velkoobchodu s ovocem a zeleninou. Hiromi Ohtaki ze společnosti Dole Japan, která je hlavním dovozcem banánů, potvrzuje prudký nárůst spotřeby banánů a připisuje ho především ranní banánové dietě.
Honba za banány

Režim ranní banánové diety je jednoduchý: K snídani si dejte jeden banán (nebo tolik, kolik chcete) a vodu v pokojové teplotě. K obědu i k večeři (podávané nejpozději do osmé hodiny večerní) jezte cokoli, co se vám zachce, klidně si dopřejte i odpolední svačinu, ale vypusťte dezert po jídle. Spát běžte před půlnocí.
Tuhle dietu, která nikoho nestresuje, vymyslela Sumiko Watanabeová, aby pomohla rozhýbat metabolismus svého manžela Hitošiho Watanabeho, který trpěl nadváhou. Watanabe zhubnul víc než 16 kilo a dietu zveřejnil na jednom z největších japonských sociálních serverů. Od března se objevilo několik knih o ranní banánové dietě, kterých se prodalo 730 000 výtisků a některé z nich byly přeloženy a vydány v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu.
Odborníci mírní nadšení

Profesor Masahiko Okada z fakulty lékařství na univerzitě v Niigatě ovšem nadšení kolem banánové diety brzdí. Lidské tělo potřebuje tři druhy základních nutričních látek - sacharidy, tuky a bílkoviny - a "zlatým pravidlem je tyto tři skupiny vyvážit v rámci doporučeného denního příjmu kalorií", říká. "Jakmile tohle člověk pochopí, už nikdy se nemusí nechat strhnout k dietnímu šílenství, ať je zrovna jakékoli," dodává Okada. Ale národ posedlý dietními módami a módními dietami na podobně střízlivé rady neslyší.
Banánová dieta přitom rozhodně není první, která vyvolala nedostatek nějakého zboží na japonském trhu. Během 70. let minulého století pořádali Japonci a Japonky obdobné nájezdy na houbu kombucha, čaj oolong a konjaku - pastu z jamů.

Foto: Profimedia