
A to i když už se margarín posunul z kategorie nezdravých potravin a trochu si zlepšil reputaci i u vytrvalých zastánců kravského másla. Ví se o něm například, že obsahuje jen zlomek trans tuků a naopak do něj výrobci dodávají prospěšné mastné kyseliny, jako je Omega 3. Nových tahanic mezi zastánci másla i rostlinných tuků si všímá ve včerejším vydání jeden z největších kanadských deníků The Globe and Mail.
Přes sto let stará pochutina
Na margarín si vysloužil patent francouzský chemik Hippolyte Mège-Mouriés, od kterého ho za několik let koupila holandská firma Jurgens, která nyní spadá pod koncern Unilever. Ten také vyrábí různé druhy margarínu do dneška. Objev mastné kyseliny, která je základem margarínu, se ale datuje už do roku 1813.

Firmy vyrábějící "falešné máslo" se snaží i o to, aby v sobě nemělo žádný cholesterol nebo obsahovalo méně kalorií než jeho živočišný protějšek.
Jenže máslo z kravského mléka má nezaměnitelnou chuť, kterou ani sebelepší margarín nemůže nahradit, jak se ohánějí staromilci. Například do buchet nebo tradičního cukroví žádné náhražky nepřipouštějí (ani ty, které se například v Kanadě prodávají pod názvem "Nemůžu uvěřit, že to není máslo").
I když je máslo tvořeno hlavně živočišným tukem, veze se na vlně zájmu o průmyslově nezpracované potraviny - bio nebo přímo od malých farmářů.
Moc umělý?
To je totiž jedna z věcí, která je také někdy margarínu vytýkána: obsahuje totiž umělá barviva nebo ochucovadla.

Pochází totiž z rostlinných olejů – například ze sóji – a tělo ji neumí zcela využít. Margarín také obsahuje Omega 6. I ta tělu pomáhá (například zlepšuje činnost mozku), ale měli bychom ji konzumovat méně, než jí v současné době sníme.
Podle některých odhadů jí v poměru k Omega 3 přijímáme deset až třicet ku jedné. Ideální poměr by přitom měl být čtyři ku jedné a méně. Velké množství Omega 6 totiž blokuje účinky vychvalované mastné kyseliny.
ČTĚTE TAKÉ: Velikonoční specialita: zlaté vejce ve stylu Fabergého
Foto: profimedia.cz, Robert Sedmík