<span>Jíst zdravě</span> se dá i za malé peníze

Relax
29. 6. 2009 16:53
Ovovce a zeleninu se vyplatí nakupovat u pěstitelů na venkově.
Ovovce a zeleninu se vyplatí nakupovat u pěstitelů na venkově.
Ovovce a zeleninu se vyplatí nakupovat u pěstitelů na venkově.V krizi se dá podle odborníků jíst i za malé peníze zdravě a netloustnout. Pro zdraví je výhodnější koupit dva plátky kvalitního masa než kilogram zlevněného bůčku, stejně jako je lepší koupit ovoce z tuzemských zdrojů než drahé dovozové. Odborníci varují před nákupem prošlého zboží, které je levnější, ale nemusí být vždy v pořádku."

Základem krizového přístupu je mít maximální množství surovin z vlastních zdrojů," radí odborníci na www.vitalia.cz. Doporučují pěstovat zeleninu na zahrádce a místo v supermarketu ji nakupovat u pěstitelů na venkově. Místo oběda v restauraci radí připravit si jídlo doma a v práci ho jen ohřát. Z rychlého občerstvení ještě nikdo nezhubnul, navíc člověk nemá kontrolu nad tím, z čeho je jídlo připraveno.

"Češi hodně zapomínají na klasiku. Brambory, zelí, cibule, kořenová zelenina, to vše je levné a může být základem mnoha jídel," tvrdí nutriční terapeutka z pražského endokrinologického ústavu Karolína Hlavatá. Podle ní se dá nakupovat levně a přitom neublížit zdraví. "Chléb, tvaroh, zakysané mléčné výrobky jsou cenově dostupné a znamenají zdravou alternativu k bílému pečivu, sušenkám a uzeninám," popsala.

Zdravý oběd nebo svačinka? Doma udělané.Při krizových nákupech se vyplatí uvažovat i o mase a masných výrobcích. "Vyplácí se sázet na kvalitu před kvantitou. Lépe dva plátky libového masa než kilo bůčku. Stejně tak je lepší koupit menší množství kvalitní šunky než hodně špekáčků," poznamenala Hlavatá. V měkkých salámech podle ní moc masa není, tvoří je hlavně mouka, sója a masný separát, tedy rozemletá kůže a šlachy. Pro štíhlou linii jsou rizikové i konzervy a hotová jídla.

"Obecně platí, že podezřele levné jídlo bývá nekvalitní. Pomocí přídatných látek se nahradí suroviny, které jsou pro zdraví důležité. Potravina je ochuzena o minerální látky, vitamíny, bílkoviny i sacharidy. Když se uměle nahradí, výrobek má podstatně nižší nutriční hodnotu," varovala Dana Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.

Kečupy a rajčatové protlaky jsou podle ní často nastavovány moukou, vodou a zahušťovadly, levné džemy a jogurty obsahují zahušťovadla a barviva. A v čokoládových cukrovinkách je často minimum kakaa.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ