Jíst zdravě se dá i za malé peníze
29.06.2009 16:53

Základem krizového přístupu je mít maximální množství surovin z vlastních zdrojů," radí odborníci na www.vitalia.cz. Doporučují pěstovat zeleninu na zahrádce a místo v supermarketu ji nakupovat u pěstitelů na venkově. Místo oběda v restauraci radí připravit si jídlo doma a v práci ho jen ohřát. Z rychlého občerstvení ještě nikdo nezhubnul, navíc člověk nemá kontrolu nad tím, z čeho je jídlo připraveno.
"Češi hodně zapomínají na klasiku. Brambory, zelí, cibule, kořenová zelenina, to vše je levné a může být základem mnoha jídel," tvrdí nutriční terapeutka z pražského endokrinologického ústavu Karolína Hlavatá. Podle ní se dá nakupovat levně a přitom neublížit zdraví. "Chléb, tvaroh, zakysané mléčné výrobky jsou cenově dostupné a znamenají zdravou alternativu k bílému pečivu, sušenkám a uzeninám," popsala.

"Obecně platí, že podezřele levné jídlo bývá nekvalitní. Pomocí přídatných látek se nahradí suroviny, které jsou pro zdraví důležité. Potravina je ochuzena o minerální látky, vitamíny, bílkoviny i sacharidy. Když se uměle nahradí, výrobek má podstatně nižší nutriční hodnotu," varovala Dana Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.
Kečupy a rajčatové protlaky jsou podle ní často nastavovány moukou, vodou a zahušťovadly, levné džemy a jogurty obsahují zahušťovadla a barviva. A v čokoládových cukrovinkách je často minimum kakaa.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.