Pastvou pro oči mohou být dobře namíchané koktejly, které jsou tradičním zpestřením silvestrovských oslav. Jejich příprava vyžaduje znalost surovin, ale také barmanskou zručnost a um. Podle znalců se pak jejich příprava může stát velkou show, která může být atraktivní součástí zábavního programu.
"Na Silvestra se lidé chtějí chovat zhýrale. Pijí také očima. Malá 'štamprle' není žádná show. Koktejl hraje barvami a je pastvou pro oči. Je to také balzám na žaludek, když se to však nepřežene," řekl barman z pražského Alcronu Roman Vágner.
ČTĚTE TAKÉ: Americký hit mezi drinky? Koktejly pro masožravé
Do koktejlů z piva se hodí sekt, rajče i smetana
Barman podle něj musí být také showman. "Měl by být dobrý komediant, umět se bavit se zákazníkem s grácií. Je důležité klienta pobavit," uvedl. Přestože bary nabízejí spousty koktejlů nejrůznějších názvů a chutí, málo se podle něj dbá na to, jak trend míchání nápojů vznikal. "Pomalu se neví, o čem barmanství bylo. Důležitá je tam především show, komedie a komunikace se zákazníkem," upozornil.
Letošní silvestrovský program připravil hotel Alcron pro své zákazníky ve stylu bouřlivých 20. a 30. let. Době vzniku slavného prvorepublikového hotelu chtějí pořadatelé slavnostního programu přizpůsobit nejen hudbu, oblečení a zábavu, ale také nápojovou nabídku.
Téměř stoleté drinky s novým twistem
"Na Silvestra se vracíme ke kořenům. Řekli jsme si, že všechno už tady bylo a je třeba oprášit 'zlaté hvězdy' a dát jim nový 'twist'," uvedl barman. Návštěvníci si tak budou moci užívat míchaných nápojů, které si v minulosti mohli dopřát slavní hoteloví hosté, jako anglický spisovatel Frederick Forsyth, francouzský kabaretiér Maurice Chevalier, americký generál Douglas MacArthur, český olympionik Emil Zátopek nebo i komunistický vůdce Klement Gottwald.
"Jde o základní koktejly, které se připravují už 70 nebo 80 let a na kterých je mixologie barmanství postavena. Bude tam několik desítek míchaných nápojů, které se začaly dělat na profesionální úrovni na počátku 20. století," uvedl Vágner. Objeví se mezi nimi klasické nápoje jako Manhattan, Tom Collins, Margarita, Daiquiri nebo Bloody Mary.
Podle Vágnera záleží především na barmanovi, jaké suroviny do kterého koktejlu použije. Výsledný efekt by ale neměl zastínit tradiční chuť. "Základní suroviny jsou stejné jako v minulosti. Barman by ale měl využít své vědomosti k tomu, aby mohl také sám tvořit. Je dobré umět si udělat sirup a nekupovat ho. Hotovou si pak k míchání může koupit akorát vodku," uvedl. Upozornil, že jednotlivé ingredience se mohou obměňovat podle sezony. Zejména čerstvé ovoce přidává nápojům jedinečnou chuť.
Podle znalců nejsou pro správné koktejly příliš vhodné moderní přípravky, které mají práci barmana zjednodušit. "Všechno se zrychluje a barmanství ztrácí na kouzlu. Záleží ale na tom, mít čerstvou mátu, limetku a třtinový cukr místo mátového extraktu pro mojito," uvedl Vágner.
Upozornil, že míchání nápojů je v posledních letech velmi atraktivní zábava také pro domácnosti. Na trendech pak prý příliš nezáleží. Důležité je vybrat správné suroviny a naučit se s nimi hrát.
Ilustrační foto: Jan Schejbal