
Pokles poptávky podle něj zasáhl zejména dražší výrobky z ovoce. Mezi ně třeba patří džusy s vysokým podílem ovocné složky. "Čerstvého ovoce se pokles zatím netýká. To lidé kupují jako dříve. Je to dáno i tím, že jeho ceny jsou díky vyšší úrodě nižší, například se to týká švestek, meruněk, broskví a nektarinek," řekl Ludvík.
U ovoce na zpracování zasáhl pád světových cen nejvíce pěstitele višní a červeného rybízu. U višní byla letos farmářská cena čtyři až 4,50 koruny za kilogram. Před 20 lety to byla 7,50 koruny. Kilogram červeného rybízu zpracovny kupovaly za asi čtyři koruny, zatímco v roce 1989 dávaly 5,50 koruny. "Výpadek u pěstitelů višní odhadujeme na 40 až 50 milionů korun, u černého rybízu na 20 až 30 milionů korun," řekl Ludvík. Část sadů pěstitelé letos ani nesklízeli.
Jablka se nevyplatí sbírat

Výpadek tržeb za ovoce na zpracování pěstitele donutí omezit investice. "Nevíme o nikom, kdo by nyní investoval do dražší techniky či technologie," řekl Ludvík. Nevyloučil, že zejména plochy s červeným rybízem čeká v příštích letech výrazná redukce. Červený rybíz by tak potkal osud angreštu, který se v Česku kvůli nezájmu trhu přestal na profesionální úrovni pěstovat loni.
Ovocné sady se v Česku rozkládají na ploše necelých 18 000 hektarů. Z nich asi polovinu zabírají jabloně. Finanční hodnota ovoce sklizeného v českých intenzivních sadech se každoročně pohybuje nad jednou miliardou korun.
Foto: Profimedia