
"Žádné další jídlo nesouvisí tak úzce s německou historií a nemá tolik příznivců jako currywurst," tvrdí Martin Löwer, otec myšlenky založit muzeum currywurstu a nyní jeho kurátor.
Jedlíci v Německu podle agentury AP ročně spořádají 800 milionů currywurstů, jen v Berlíně jich za oběť milovníkům masa padne 70 milionů.V muzeu návštěvníci projdou interaktivní "klobáskovou trasu", na níž se dozvědí zajímavosti z historie currywurstu, budou moci projít stánek, v němž se tato voňavá pochoutka prodává, na počítači si ji budou moci sami nakrájet a podívat se na dokumentární film o ní. Pouštět se tam také budou scény z televizních seriálů, v nichž se toto kultovní jídlo objevuje. Jde například o Místo činu, kriminální seriál, který znají i diváci v Česku.
Návštěvníci se ale dozvědí i něco o dopadu kultury rychlého občerstvení na životní prostředí. Když je prohlídka unaví, budou si moci odpočinout na gauči ve tvaru porce kečupu umístěném v místnosti, jejíž vzduch bude prosycen vůní kari.
Klobáska jako poválečný experiment
Podle kurátorů muzea currywurst "spatřil světlo světa" v roce 1949, tedy v době, kdy v Západním Berlíně byly potraviny stále ještě na příděl. Jistá Herta Heuwerová experimentovala s potravinami, které získala od britských vojáků žijících ve městě. Byla to ona, kdo v září 1949 zřejmě poprvé ve svém rychlém občerstvení začal nabízet klobásku zalitou pomádou smíchanou z rajčatového protlaku, kari, worcesterské omáčky a dalších příměsí.

Ne všem se ale myšlenka muzea currywurstu líbí. Proti konzumaci masa bude v sobotu protestovat Německý svaz vegetariánů, jehož členové chtějí v centru Berlína prodávat vegetariánské klobásky. Vedení muzea si z toho těžkou hlavu nedělá - samo plánuje v občerstvení, které v budoucnu v prostorách muzejní budovy vznikne, nabízet i currywurst vyrobený z tofu.
Foto: Profimedia