Legendy britské kuchyně <span>ocenila královská rodina</span>

Relax
15. 6. 2010 17:20
Prue Leithová odstartovala proměnu britských školních jídelen.
Prue Leithová odstartovala proměnu britských školních jídelen.

Prue Leithová odstartovala proměnu britských školních jídelen.Marquarite Pattenová a Prue Leithová. Dvě dámy, které pomáhaly učit generaci Britů vařit a hledaly způsob, jak se za dostupné ceny kvalitně najíst, se dočkaly ocenění přímo od královské rodiny. V den nedožitých narozenin královny Matky se obě staly nositelkami Řádu britského impéria.

ČTĚTE TAKÉ: Bylinky: chutě a vůně, které rostou v květináči 


Proslulost obou dam ostrovní kuchyně nedosahuje sice, jak konstatuje i BBC, mezinárodního věhlasu dnešních food celebrit, jejich vliv na historii britské gastronomie je přesto obrovský. Obě se svému oboru věnují několik desítek let a v Británii jsou jejich dovednosti a znalosti považovány za absolutní vrchol kulinářského umění.

Barbeque u Prue Leithové doma.Letos sedmdesátiletá Prue Leithová proslula kromě kuchařského umění svým mottem: Život je příliš krátký na to, abychom jedli špatné věci. Nastartovala proces přeměny stravování ve školních jídelnách a jejím následovníkem byl také jeden z neslavnějších současných kuchařů mladé britské generace Jamie Oliver.

Leithová začala svou kariéru v gastronomii v roce 1960 a posledních pár let se jí daří zůstávat jedním z nejznámějších šéfkuchařů v Británii. Proslula i jako porotkyně televizního pořadu Great British Menu a je autorkou nespočtu knih a kuchařek.  

Kvalitní obědy pro veřejnost? Zlatý důl

Leithová se narodila v jižní Africe, vařit začala poté, co opustila univerzitní studia a odjela se do Francie učit jazyky. V roce 1960 založila agenturu, která dodávala kvalitní pracovní obědy velkým společnostem. Tenhle nápad se ukázal být zlatým dolem. O devět let později otevřela svůj dnes nejslavnější restaurant ověnčený michelinskými hvězdičkami, při němž funguje kuchařská škola, a vrhla se na psaní knih. 

Pracovala jako editorka a fejetonistka na téma potraviny, výživa a gastronomie pro britské deníky, jako je Daily Mail, Sunday Express, The Guardian a The Mirror. Zapojila se ale i do hnutí Hoxton Apprentice, kdy londýnské restaurace umožňují gastronomické vzdělávání i znevýhodněné mládeži.

Válečná spořivost a přídělový systém jako kuchařská inspirace

Marquerite Pattenová začala učit Brity vařit během 2. světové války.Druhou oceněnou je čtyřiadevadesátiletá Marquerite Pattenová ze Sussexu, která za svoji největší životní inspiraci označuje vzpomínky na doby válečné spořivosti a poválečný přídělový systém. Pod jejíma rukama a vlivem se ostrovní kuchyně značně proměnila - učila Brity přežít nejhorší doby a kvalitně vařit z omezených zdrojů. Působila v několika rádiových i televizních show a již v roce 1991 ji královská rodina ocenila řádem nižší úrovně.

Pattenová napsala na 170 kuchařských knih a stála u zrodu první britské TV kuchařské show. Vařit se naučila ve třinácti letech poté, co jí zemřel otec, matka chodila do práce a ona se sama starala o sebe i matku. Dodnes přispívá do televizních a radiových programů o jídle. 

Foto: Profimedia 
 

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ