<span>Med chrání</span> před duševním vyčerpáním

Relax
23. 4. 2009 08:18
Med působí blahodárně na nervovou soustavu.
Med působí blahodárně na nervovou soustavu.
Med působí blahodárně na nervovou soustavu.Med by měli kromě dětí jíst i dospělí, zajišťuje totiž přirozenou ochranu organismu před rakovinou a duševní únavou, řekl Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského. Med je vhodným přírodním doplňkem stravy v dnešní uspěchané době, dodala odbornice na zdravou výživu z Fakultní Thomayerovy nemocnice Lucie Růžičková.    

Med obsahuje skupinu vitaminů B, které posilují nervovou soustavu. Užívání medu před spaním "dodá sílu těm, kteří už nemají sílu usnout", řekl Titěra. Navíc obsahuje látky pohlcující volné radikály, takže zabraňuje vzniku rakovinového bujení, shodli se Růžičková s Titěrou.    

Titěra upozornil, že medy zpracované v továrnách nejsou tak kvalitní jako medy od drobných včelařů. Nejlepší med je prý od včel, člověk ho už může jenom zkazit, například přidáním sirupů kvůli doslazení. Med českých včelařů podléhá podle něj přísnějším normám, než které platí ve zbytku EU. "Sledujeme hlavně obsah sacharózy. Té by v medu nemělo být víc než jedno procento," uvedl Titěra.   

Šup s ním do čaje i do koktejlu

Využití medu v domácí lékárně je prý téměř univerzální - dospělí ocení, že mimo jiné zlepšuje zažívání. Zlepšuje také stavbu kostí a zvyšuje obranyschopnost u dětí, řekla Růžičková a dodala, že dětem med někdy nechutná, protože nemá "jednoduchou" chuť - na rozdíl od sladkostí se složitými cukry. Dospělí by proto měli jít potomkům příkladem, řekla.

V kuchyni lze med použít jako dochucovadlo nejen do čajů, ale i do mléčných koktejlů, protože nepřispívá ke kažení zubů. Přidávání medu do pečených sladkostí a marinád na maso nevadí, protože běžnou tepelnou úpravou se med neznehodnotí, upozornil Titěra. Léčivé vlastnosti si med uchovává i ve formě medoviny.

Med se navíc nakazí. Neobsahuje víc než 20 procent vody, vysvětlil odborník a dodal, že krystalizace medu, již mnozí považují za vadu, způsobuje druh rostlin, z nichž včely med vyrábějí. Některé medy tak tuhnou rychleji, ale všechny je možné zase zkapalnit, například tím, že třeba přes noc zůstane sklenice s medem na teplém topení.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ