Místo popcornu foie gras. Kina loví diváky

Relax
2. 4. 2013 09:00
Popcorn může mít různé podoby (ilustrační foto).
Popcorn může mít různé podoby (ilustrační foto).

V kinech, kde už popcorn nestačí uspokojovat mlsné jazýčky, se může čajové pečivo a foie gras používat jako nové vnadidlo pro zámožnější návštěvníky, kteří jsou ochotni zaplatit více, než činí cena vstupenky. Je to nová lest, jak naplnit vyprázdněné sály v době, kdy tradičním kinům konkurují nejrozmanitější druhy obrazovek? Nebo je to nový vrtoch tohoto sektoru?

V Nitehawk Cinema v New Yorku, v módní čtvrti Williamsburg v Brooklynu, bylo promítání francouzského filmu Amélie z Montmartru příležitostí podávat celé večeře doplněné italským vínem Prosecco a alkoholickými koktejly. Cena takového soirée: 95 dolarů, tedy zhruba 1700 korun na hlavu, píše agentura AFP.

"Mnozí si myslí, že se v kině budou jen dívat na film, ale tady vzburcuje šéfkuchař všechny vaše smysly," říká pětadvacetiletý student práv Christian Ling, který si jeden takový romantický večer dopřál se svou přítelkyní. Zatímco se na plátně střídají záběry, totéž se synchronizovaně děje na stole.

Šéfkuchařka tohoto soirée Sara Nguyenová připravila pět tradičních francouzských jídel, aby doprovodila příběhy Amélie v Paříži. Začala opékaným sendvičem se šunkou, sýrem a černými lanýži doplněnými proseccem, které se podávalo právě v té chvíli, kdy se chvěly sklenky na stole na plátně. Pak na talířích roznášených na tácech číšníky v černém následovala pomazánka z vepřového masa, mušle, palačinka s foie gras a kachním masem, to vše doplněné koktejly s absintem.

"Mění to zvyky a rozvíjí smysly," soudí třiatřicetiletá barmanka a maskérka Amy Wilkinsonová a pohodlně se usazuje v jednom ze 60 křesel v sále. Kinosál Nitehawk byl otevřen v roce 2011 právě s touto koncepcí spojení filmu s pohoštěním, těsně předtím, než stát New York zrušil zákaz prodeje alkoholu v kinech, zděděný z dob prohibice.

Povečeřet u gangsterky

Nitehawk se chce lišit od stylu fastfoodu v multikinech a příležitostně zve nejznámější šéfkuchaře, kteří si volí film, který se bude promítat, a doplňují jej vhodným menu.
Tato praxe zapadá dobře do všeobecného trendu v New Yorku, kde fooding, tedy kulinářské hnutí, kde se potrava a degustace stávají událostí samy o sobě, prožívá velký rozmach.
Je rovněž možné při běžných soirée zaplatit pouze vstupné (11 dolarů, asi 220 Kč) a pak si doobjednat pití i jídlo.

Toto nezávislé kino není jediné, které podává divákům večeři: tato tendence ve Spojených státech sílí. Ross Melnick, který vyučuje otázky filmu a médií na Kalifornské univerzitě, tvrdí, že tato strategie umožňuje navracet život prázdným kinosálům v době, kdy vycházejí vzhledem k rozšíření "osobních" obrazovek z módy.

"Dnes máme širokoúhlé televize, chytré telefony, přenosné počítače a další vymoženosti. Lidé tak přestali chodit do kina," říká. Některá kina proto přišla na způsob, jak učinit ze sledování filmu v kině společenskou událost, podotýká. Řetězec Alama Drafthouse například pořádá u příležitosti promítání některých filmů celá tematická soirée, nepodává jen gastronomické chuťovky. Další řetězec kin AMC rovněž začal servírovat v některých sálech pohoštění.

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ