
Hlava katolické církve bude v Česku pobývat od 26. do 28. září a poslední den své návštěvy, na svátek sv. Václava, bude sloužit mši také ve Staré Boleslavi. Tam by se mělo u příležitosti Národní svatováclavské pouti podle odhadů setkat přibližně 30 000 poutníků. Výroba oplatek pro staré poutní místo ale podle Uhlíře nebude náročná.
"Recept se za staletí nezměnil, je to dáno liturgickými předpisy. Hostie se vyrábějí úplně jednoduše, z čisté hladké pšeničné mouky a vody. Nic dalšího se k tomu nepřidává. Zaměstnancům pomáhá poloautomat, stroj, který upeče obdélníkové oplatky," popisuje výrobu Uhlíř. Tyto pláty se asi den nechají odpočinout, navlhčí se a druhý den se z nich vykrojí kolečka - hostie. Do sáčků je balíme po tisíci kusech, dodal. Podle Uhlíře je zapotřebí, aby mouka neměla moc lepku a byla "slabá". "Říká se, že svatý Václav pekl sám hostie a určitě měl stejný recept jako my," tvrdí.
Hostie pro Česko? 20 milionů za rok
Do roku 2001 pracovaly ve výrobně ve slezské hraniční obci obklopené ze tří stran polským územím řádové sestry premonstrátky. V současnosti je připravuje 15 civilních zaměstnanců. Pro celou Českou republiku jich ročně vyrobí až 20 milionů, za směnu zhruba sto tisíc kusů. Hostie rozesílají do farností a prodejen po celé republice, kde mají zhruba 1000 stálých zákazníků. "Všichni nejsou jen zaměstnaní na hostiích, od roku 2004 pečeme také lázeňské oplatky," připomenul Uhlíř.
Po druhé světové válce se pekly hostie na mnoha místech republiky, některé větší farnosti je připravovaly i samy. Komunistický režim je pak ale soustředil pod Českou katolickou charitu.
Foto: ČTK