Podle výsledků třináctého ročníku soutěže Bocus d'Or se nejlepší kuchaři rodí na severu Evropy. První tři místa v soutěži totiž obsadili účastníci z Dánska, Švédska a Norska.
Nejlepším kuchařem světa se stal šestatřicetiletý Rasmus Kofoed, šéfkuchař a majitel dánské restaurace Geranium. Na druhém a třetím místě se umístili Švéd Tommy Myllymäki a Nor Gunnar Hvarnes.
Mezinárodní soutěž Bocus d'Or je pojmenována podle držitele tří michelinských hvězd Paula Bocuse. Pod dozorem této gastronomické legendy letos kuchaři připravovali pokrmy z tradičních skotských surovin, jako je například jehněčí nebo mořský ďas. V soutěži se kromě chuti jídla hodnotila i prezentace, spotřeba surovin a čistota práce.
Příprava na soutěž? Více než tisíc hodin
„Připravit dva špičkové pokrmy během pěti a půl hodiny před davem fanoušků i protivníků není snadné. V soutěži rozhoduje hned několik faktorů - zkušenosti, kopec štěstí a důkladná příprava. Například dánský vítěz Rasmus Kofoed se na tento večer připravoval více než tisíc hodin," popisuje zážitky ze soutěže Libor Mašek, manažer marketingu společnosti Nestlé Professional.
Češi dosáhli největšího úspěchu v této soutěži v roce 2009, kdy se do finále probojoval Jan Všetečka se svým pomocníkem Ondřejem Landou a obsadili čtrnácté místo. Ve stejném roce v porotě velkého finále zasedl také Marek Radistch, který je prezidentem české národní kvalifikace Bocus d'Or a zároveň působí ve společnosti Kampa Group.