Pouze kvalitní špekáčky s vysokým obsahem masa by si měli nad ohněm opékat lidé, kteří v letních dnech dostanou chuť na českou tradiční tábornickou pochoutku. Při opékání není třeba spěchat, špekáček potřebuje čas na důkladné propečení na povrchu i uvnitř.
Pokud jich lidé na dovolené a táborech nebudou konzumovat více a několik dní za sebou, neměly by jim podle odborníků hrozit žádné zdravotní potíže.
"Základem opékání je kvalitní vuřt," řekl prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR Miroslav Kubec. Nevhodné jsou podle něj laciné výrobky ze supermarketů, ve kterých není maso, ale jen sójová mouka a různé separáty. "V podstatě se nedá opéct, protože se rozsype," vysvětlil.Neméně důležitá je i správná úprava špekáčku. Je třeba jej naříznout do kříže na obou koncích zhruba do jedné třetiny délky, aby prostřední část propíchnutá prutem zůstala neporušena. Špekáčky se nikdy nesmějí opékat na přímém ohni, pouze v proudu horkého vzduchu, který z něj stoupá vzhůru.
Nejdříve se však špekáček musí u ohně dobře prohřát. "Nad větší oheň se má dát, až když se začne potit a pouštět šťávu," uvedl Kubec. Pak je ho třeba opékat za stálého otáčení. "Šťáva, co z něj vytéká, po vuřtu teče a pomůže, aby se dobře opekl," vysvětlil.
Správný špekáček má být opečený dozlatova; chybou je, když na povrchu zčerná a uvnitř zůstane studený. "Já peču špekáčky delší dobu, určitě přes deset minut, aby opravdu byly hezky prohřáté a měly správnou barvu," uvedl Kubec.
Opečený špekáček se obvykle jí s chlebem a hořčicí, lidé si na něj často dávají i módní kečup. Podle Kubce by se však více hodil křen. "Ať už jablečný, brusinkový nebo čistý křen," míní kuchař.
Uzeniny sice podle odborníků rozhodně nejsou příkladem potravin prospívajících lidskému zdraví, přesto jeden či dva špekáčky opečené v závěru dovolené nebo letního tábora zdravým lidem nemohou škodit. I zde je však třeba dbát na kvalitní výrobek s vysokým obsahem masa. "Nikdy by však neměl vejít v přímý styk s otevřeným ohněm," řekl ČTK Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.
Části špekáčku, kterých se dotýkají plameny, zuhelnatí, což může mít karcinogenní účinky. "Pokud někdo sní mírně zuhelnatělý vuřt jednou za měsíc, tak to u něj zřejmě nádorové onemocnění nevyvolá. Pokud by to ale někdo konzumoval každý večer po dobu třeba 14 dní, tak už to nějaké důsledky mít může, minimálně zhoršené trávení a bolesti břicha," uvedl Suchánek.
Spálenou část uzeniny by proto lidé měli vždy odříznout a vyhodit, nikdy ji nekonzumovat. Rodiče byl podle Suchánka měli dbát na to, aby děti dostaly pouze špekáčky s nízkým obsahem soli a nasycených mastných kyselin; pozor na slané uzeniny by si měli dát i lidé s nízkým krevním tlakem. Špekáčky nedělají dobře ani lidem s nemocným žlučníkem.
Opékání na ohníčku přesto patří k tradičním letním zábavám českých dětí i rodičů a správně propečený voňavý špekáček, z něhož stéká omastek, se již podle Kubce zařadil mezi typická česká jídla. "V téhle formě jsem se s tím nikde nesetkal, nikde jinde ve světě špekáček nedostanete," dodal kuchař.
Nejlepší špekáčky? S vysokým obsahem masa a správně opečené
Relax
4. 7. 2011 16:35
Špekáčky je třeba dobře vybírat i připravovat.
Autor: ČTK Foto: Profimedia