Mozartovi stál za klavírní skladbu a babička Boženy Němcové učila děti, aby spadnutý krajíc líbaly. Někdejší symbol hojnosti ale z našeho jídelníčku rychle mizí a gastronomové upozorňují, že oslavovat chleba s máslem nejde dohromady s nákupem v supermarketech. Co nám vlastně maže neviditelná ruka trhu?
Kulinářská jednička Alain Ducasse zavelel letos gurmánům celého světa, že opravdová dokonalost tkví v chlebu s máslem. Z království francouzských baget to znělo trochu podvratně a snobsky. Ale žádná metafora to nebyla. "Konečně se vracíme k bazálním chutím," ládovala se před novináři michelinská hvězda voňavými krajíci z nejlepší pařížské pekárny. Jeho bochníky měly kůrku skoro připálenou a při stanovené teplotě na té dobrotě tálo biomáslo.
"Troufáme si výrobek nepřikrášlovat a prezentovat ho takový, jaký je," hlásal kuchařský guru, jemuž se přičítala hlavní zásluha na renesanci středomořské kuchyně v polovině 90. let. "Ani krásné ženy přece žádné doplňky nepotřebují. Chci lidem připomenout chuť chleba s máslem."
Rohlíky s margarinem vítězí
Představa, že si u kuchyňského stolu dopřeju stejnou laskominu, jako ve vysokých patrech světové gastronomie, nezněla jen demokraticky. Především byla lákavá. A kdo by neměl ke chlebu s máslem sentimentální pouto?
Zakroutím tedy doma nožem kolem bochníku jak volantem a krajíc je na stole. Sváteční pocit! Ze samoobsluhy nosím "boží dar" většinou už naporcovaný a odpovídám tím současnému trendu "rostoucího podílu balených a krájených chlebů na úkor těch nebalených," jak mi říká předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.
Takže k tomu nakrojím ze čtvrtky másla bílou hmotu a snažím se o stejně ladné mazání, jako když klavíristova pravička při Mozartově skladbě Butterbrot (ano, chleba s máslem) rozpustile přejíždí backhandem klávesnici. Chystám si snídani jako v těch dekádách, kdy jsme neznali cereálie, mívali na vybranou pouze mezi chlebem bílým a tmavším a máslo rozlišovali jen podle velikosti.
Od té doby se toho s chlebem hodně změnilo - především jsme ho přestali jíst.
Celý text si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Instinkt, které vyšlo 2. prosince.