Oslňte návštěvu archivním vínem z vašeho sklepa

Relax
17. 5. 2015 12:05
Návštěvu můžete oslnit vínem s přívlastkem "archivní" už za pár let.
Návštěvu můžete oslnit vínem s přívlastkem "archivní" už za pár let.

Také je vaším snem jezdit v autě bez střechy, jíst plesnivé sýry a pít archivní vína? Minimálně to poslední není až tak nedosažitelný cíl, jak by se mohlo zdát. Archivovat víno můžete do určité míry i sami doma ve sklepě nebo osobní vinotéce. Chce to jen dodržet pár zásad, tvrdí sommelier Víno Mikulov Sommelier Club Tomáš Brůha.

Oslnit návštěvu vínem s přívlastkem "archivní" můžete už za pár let. Stačí jen vybrat správnou odrůdu a potom čekat. Archivní vína oceníte, především pokud máte rádi vyzrálé a plně rozvinuté chutě. Kdo dává přednost svěžímu vínu s chutí ovoce, ten by měl lahev otevřít a vypít co nejdříve.

Vybírejte vína s větším podílem alkoholu a cukru

A jaká vína se k archivaci hodí nejlépe? Všeobecně jsou to odrůdy s vyšším obsahem cukru a alkoholu, protože ty jsou lépe chráněny proti bakteriím. Alkohol by měl tvořit nejméně 12 procent objemu. Vybírat byste měli kvalitnější vína. Z moravských doporučujeme například Zweigeltrebe 2011 pozdní sběr barrique z Habánských sklepů.

Sommelier Tomáš Brůha.Hlavní zásady archivace? Tma, čistý vzduch a stálá teplota

Víno už jste nakoupili, několikrát odolali otevření lahve a jste skálopevně přesvědčeni, že jej chcete archivovat. Co teď s ním? Není to stejné, jako když v rohu spíže zapomenete pár let lahev, potom ji objevíte a prohlásíte za archivní. Místo pro archivaci musíte pečlivě vybrat.

Především musíte vybrat místo, kde bude víno zrát tak, jak má, a bude mu dobře. Prostory by měly být tmavé, s teplotou od 10 do 14 stupňů Celsia. Také by v nich nemělo být příliš vlhko. Čím vyšší teplota, tím rychleji víno zraje. Zrání je urychlováno i světlem. Také není dobré dávat víno k archivaci do sklepa, kde skladujete aromatické potraviny, třeba zelí. Víno by totiž přes korek pachy natáhlo a pít zelné víno nechce nikdo.

Stálá teplota, tma, čistý vzduch a sucho, to jsou hlavní zásady pro uchovávání vína.
Důležitá je také doba zrání. Většinu vín se nedoporučuje skladovat déle než deset let. Jakostní a kabinetní vína vypijte do tří let po sklizni, pozdní sběry a výběr z hroznů můžete skladovat kolem šesti let. S vínem během zrání moc nemanipulujte, přemisťování lahví mu škodí.

K archivaci se všeobecně nejlépe hodí odrůdy s vyšším obsahem cukru.Trpělivost přináší růže

A proč vlastně víno archivovat? Samozřejmě ne každé si to zaslouží. Kvalitní vína ale můžete ocenit i po letech. Představte si každou láhev jako samostatnou bytost. Koupíte víno mladé, čerstvé a svěží, po roce už stejné víno chutná jinak, objevíte v něm nové tóny. Po dvou letech je ještě vyzrálejší. Po třech letech už jsou chutě rozvinuté, plné a smyslné.

Pokud si koupíte lahví k archivaci víc, můžete takto postupně ochutnávat a poznávat své oblíbené víno ve všech jeho životních fázích, až se octne na vrcholu. Můžete porovnávat, pozorovat jemné nuance a postupně se stát opravdovým milovníkem archivních vín.

Autor: - vop -Foto: archiv , Víno Mikulov

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ