<span>Čeští sládci</span> se ve světě piva neztratí

25. 9. 2008 13:00
Pivo z ciziny? Mnohdy od českých sládků. Ilustrační foto.
Pivo z ciziny? Mnohdy od českých sládků. Ilustrační foto.
Pivo z ciziny? Mnohdy od českých sládků. Ilustrační foto.Nejméně 16 českých sládků pracuje v současné době v sedmi zemích světa. Nejvíce jich působí ve Vietnamu, Rusku a Rakousku. Od roku 1990 jich v zahraničí vařilo pivo téměř 50. Informace uvedl Český svaz pivovarů a sladoven. 

Kromě Antarktidy působili čeští sládci na všech světových kontinentech a vařili pivo i na takových místech, jako je Rapa Nui na Velikonočních ostrovech. Čeští sládci mají ve světě pověst zkušených odborníků schopných vyrobit pivo nejen českého typu, ale také podle místních požadavků.  

Ačkoliv je toto povolání spíše doménou mužů, připravovala na Filipínách pivo také česká zástupkyně. Mnozí čeští sládci pracují v zahraničí rovněž při kontrole licenční výroby českých piv. Licenčně se dnes vyrábí například Plzeňský Prazdroj v Rusku a Polsku. 

Podle sládka Pavla Ferkla, který během své kariéry vařil pivo ve Venezuele, Laosu či Indii, patřilo sladovnické řemeslo po staletí k řemeslům vandrovním. "Ani zkušení sládci nezůstali celý život v jednom pivovaru, pokud jim nepatřil. Tato kultura získávání zkušeností patří i dnes k prestiži českých sládků", dodává Ferkl.     

Vynikající světová pověst českého piva je dána nejen surovinami a technologií výroby, ale také zkušeností a znalostmi sládků, říká ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.     

Pivo vařili už předchůdci Slovanů

Kvašený nápoj z obilí připravovali dle archeologických nálezů už příslušníci předslovanských kmenů. První písemné doklady o výrobě piva v Čechách pocházejí z 10. a 11. století. Vědecké vysvětlení biologických procesů probíhajících při výrobě piva v 19. století pak nastartovalo české pivovarství jako průmyslové odvětví. Vzniklo zde odborné školství a výzkumné ústavy, vysvětluje Ferkl.     

Odborné středoškolské či vysokoškolské vzdělání je dnes u sládků, kterým se v českých pivovarech říká "pane starý", samozřejmostí. Osobité autorství sládků se v současnosti uchovává v malých pivovarech a minipivovarech a umožňuje na trhu uchovat pestrost jejich výrobků vedle produkce velkých závodů. V malých a středních pivovarech totiž zůstává práce dle Ferklových slov "představením jednoho herce" a veškerá technická rozhodnutí jsou zde zcela soustředěna v rukou jednoho člověka.    

V současné době je v ČR 48 průmyslových pivovarů a kolem sedmi desítek pivovarů malých. Povolání sládka se dle odhadů věnuje kolem 200 Čechů.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ