Pivo <span>s chutí středověku</span>

2. 6. 2008 09:29
Plzeňský minipivovar láká na speciály s chutí středověku.
Plzeňský minipivovar láká na speciály s chutí středověku.

Plzeňský minipivovar láká na speciály s chutí středověku.Pět nových druhů piv - zázvorové, černý bez, konopné a dvě nakouřená - představil plzeňský minipivovar Pivovarský dvůr. K prvnímu výročí své existence restaurační pivovar s roční kapacitou 1000 hektolitrů rozšiřuje počet vyráběných piv na 12.

Jde o středověké a starověké ležáky, která se v ČR nevyrábí. Lidé se jich poprvé napijí příští sobotu na pivovarských slavnostech. 

"Poměry sladů a kvasnic testovali odborníci i laická veřejnost půl roku," řekl sládek Josef Krýsl. Takzvaná nakouřená piva se v Plzni vyráběla zhruba od roku 1000 do roku 1840, než se začalo se spodně kvašeným Pilsner Urquellem. Prvním je Ur-rauch Purkmistr, pivo vařené z nakuřovaných pšeničných sladů. Ur-rauch Písař je z ječmenného sladu, který se suší kouřem z dřevěného uhlí. Nakouřená piva nabízejí desítky hospod v německém Bambergu v severním Bavorsku i v Düsseldorfu. 

Ostatní tři nová piva jsou bylinná, jejichž historie sahá až do starověku. Keltské a germánské kmeny je vyráběly do doby, než v 9. století našeho letopočtu přišel na území České republiky chmel z Kavkazu.

Kromě zázvorového ležáku pivovar připravil lahůdku i z černého bezu."Černý bez, který na Plzeňsku hojně roste, vychází z toho, že se jeho květ často přidával do pokrmů, vín i piv," řekl šéfkuchař pivovaru Václav Pach. "Nevíme o tom, že by ho někdo v ČR vyráběl, podobně jako zázvorový speciál. Pouze cannabis, tedy pivo s přísadou setého konopí bez THC, zkoušel novopacký pivovar," řekl Krýsl.

Tato piva, zejména závorové, mohou, díky léčivým a desinfekčním účinkům, přinést velká překvapení. "Lidé k nám mohou přijít s berlemi a po konzumaci odejít bez nich," zavtipkoval Krýsl. Všechna piva, jejichž chutě nejsou přehnaně výrazné, mají standardní obsah alkoholu jako "dvanáctka", tedy 4,5 procenta. 

Pochutnání ve velkém

Na září připravuje pivovar celorepublikovou odbornou degustaci piv všech 74 malých pivovarů s ročním výstavem do 4000 hektolitrů. Podle Pacha počítá od podzimu firma spolu s odborníky Vysoké školy chemicko-technologické a Výzkumným ústavem pivovarsko-sladařským kurzy pivního someliérství a pro kuchaře, kteří chtějí vařit pokrmy s pivem. 

Průměrná cena piv se drží na 25 korunách za půllitr, u "speciálů" je to 30 korun. Vše, co se v pivovaru vyrobí, se v něm prodá. Firma nepočítá se zásobováním dalších plzeňských hospod, i když nyní rozšiřuje novými ležáckými tanky roční kapacitu až na 1500 hl. V létě má kapacitu 350 židlí, což je nejvíce po restauraci Na Spilce v Prazdroji.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ