Přestože první doložená zmínka
o existenci skutečného pivovaru se sladovnou v Plzni pochází z roku 1307, proslulé "plzeňské pivo" se v západočeské metropoli vaří kratší dobu. První várka spodně kvašeného ležáku, jenž se stal pravzorem světlým pivům, spatřila světlo světa v novém Měšťanském pivovaru 5. října 1842.
Uvařil ji ani ne třicetiletý uznávaný bavorský sládek Josef Groll, kterého do Plzně přivedl jeden z tamních vlivných právovárečníků, stavitel Martin Stelzer, pověřený výstavbou moderního pivovaru. Naražena byla na svátek svatého Martina a ačkoliv nedopadla úplně podle Grollova očekávání, sklidila veliký úspěch.
Nové, podkvasné bavorské pivo mělo díky odlišným domácím surovinám (žateckému chmelu, měkké plzeňské vodě a světlejšímu sladu připravovanému anglickou technologií) mimořádně lahodnou chuť, což dokládá i zápis jednoho z plzeňských kronikářů: "Jaký obdiv nastal, když zaskvěla se zlatová jeho barva a sněhobílá pěna se nad ní vznášela, jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek."
Foto: Profimedia
Proslulá "plznička" se vaří už <span>165 let</span>
4. 10. 2007 10:54
První várka spodně kvašeného ležáku přišla na svět 5. října 1842.
Autor: ČTK