
Mluvčí Heinekenu Kateřina Eliášová řekla, že s městem už začali jednat. "Bylo by zatím předčasné to nějak konkrétně komentovat. Dohodli jsme se, že kutnohorská radnice nám připraví konkrétní nabídku, kterou posoudíme a vyjádříme se k ní," uvedla Eliášová. Podle starosty existuje několik podnikatelů, kteří chtějí pivo v Kutné Hoře znovu vařit. Někteří z nich plánují otevřít v pivovaru také restauraci nebo relaxační centrum s byty.
Starosta už o tom se zástupci Heinekenu hovořil. Podmínkou dalších jednání je podle něj souhlas zastupitelstva s odkupem technologie pivovaru. Město ji před lety prodalo za asi čtyři miliony korun společnosti Drinks Union, kterou loni Heineken převzal. Nemovitosti ale zůstaly města a provozovatel pivovaru je měl jen v pronájmu. Zástupci Heinekenu podle starosty přislíbili, že s demontáží zařízení počkají až do rozhodnutí zastupitelstva, které se sejde 15. září.
Hledá se jméno
Otázkou je také to, pod jakým názvem by se kutnohorské pivo nabízelo na trhu. Značky Dačický nebo Lorec, pod nimiž se nyní prodává, vlastní Heineken. Podle starosty už nějaké návrhy nových názvů existují, prozradit je ale nechtěl. "Myslím si, že na to budou místní slyšet velmi dobře," poznamenal. Důležitější než název piva je ale podle něj to, aby pivovar dál "žil".

Světová trojka
Heineken je třetím největším výrobcem piva na světě. V České republice vlastní pivovar Starobrno a Královský pivovar Krušovice a loni se dohodl na koupi ústecké společnosti Drinks Union, která sdružuje pivovary Krásné a Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Firma v Česku zaměstnává 1155 lidí, její podíl na trhu se pohybuje kolem 12 procent.
Tuzemské pivovary patřící do skupiny Heineken, trojky na českém trhu, v loňském roce vyrobily 2,8 milionu hektolitrů piva. Dvě třetiny výstavu se spotřebovaly v Česku, asi 860 000 hektolitrů tvořil export.
Foto: www.pivovary.info