Za pivem <span>do Černé Hory</span>

13. 11. 2006 00:00
Místní tradice. Na černohorské pivo chodil do místní hospůdky i Petr Bezruč. Dnes je po něm pojmenována cyklostezka.
Místní tradice. Na černohorské pivo chodil do místní hospůdky i Petr Bezruč. Dnes je po něm pojmenována cyklostezka.

Místní tradice. Na černohorské pivo chodil do místní hospůdky i Petr Bezruč. Dnes je po něm pojmenována cyklostezka.Nejen hrady, zámky či přírodní krásy jsou cílem našich turistických cest. Hojně navštěvovanými místy začínají být pivovary. Leckteré z nich během roku pořádají řadu akcí, zvou na exkurze do výrobních prostor či do svých speciálních pivovarských muzeí.

Možnost prohlídky pivovaru se tak nabízí namátkou v pivovaru Dalešice, kde se natáčel film Postřižiny, pivovar Kácov na krásném místě u Sázavy či třeba pivovar Polička na Vysočině, kde je k vidění původní varna a spilka. Podrobněji se však zastavíme v pivovaru Černá Hora, který najdete v turisticky zajímavé oblasti Boskovicka.

První zmínka o tomto moravském pivovaru pochází z roku 1530, kdy panství Černá Hora vlastnili Jaroslav a Tass Černohorští z Boskovic a až do konce 19. století se tu vařilo pivo jen pro vrchnost. Historii pivovaru i jeho výroby můžete poznávat během exkurze, která vás zavede také do ležáckých sklepů, stáčírny, na expediční dvůr a nakonec do hospůdky. Jen na okraj: na pivo do Černé Hory chodil také básník Petr Bezruč, jehož jméno nyní nese i cyklistická trasa, která sem vede z Brna. Bezruč však jezdil do nedalekého Blanska a do pivovaru chodil přes kopec.

* * *

JAK SE TAM DOSTAT

Z Brna se do Černé Hory automobilem dostanete za 25 minut, trasa měří 26 km. Z brněnské metropole najeďte na silnici E 461 a pokračujte přes obce Česká, Lipůvka a Lažany. Na kole se můžete z Brna vydat do Černé Hory po osmadvacetikilometrové cyklistické trase nazvané Stezka Petra Bezruče. Ta začíná u nádraží Brno-Řečkovice. Z Řečkovic se vyjíždí podél říčky směrem na Lelekovice. Následuje výstup na takzvané Lelkovadlo u Lelekovic. Poté cesta vede kolem kopce Babí lom. Po sestupu do Šebrova cesta opět stoupá na kopec Jedle. Cesta končí u pivovarské sladovny.

TOULAVÁ KAMERA

Tato rubrika vzniká ve spolupráci s Českou televizí. Pořad Toulavá kamera uvádí ČT1 v premiéře v neděli v 10.00. Reprízu můžete vidět ve středu ve 14.35 na ČT1 a ve čtvrtek v 8.35 na ČT2.

Foto: Naďa Kverková

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ