
"Dokonce sem začali chodit i místní, kteří dříve tvrdili, že k tomu nemají důvod. Navíc si sem občas nosí hudební nástroje, takže si i zazpíváme a navážeme bližší vztahy," řekl ředitel skanzenu Vilém Švec.
Starý výčepní pult z Moravské Huzové, která je dnes součástí Štěpánova, je vyvedený v kombinaci krémové a nazelenalé barvy. Zatímco "šteláře" a skříňky na sklenice jsou stále autentické, výčep prošel renovací. "Ukrývá už dnešní trubky a chladicí zařízení, bez něj by se dnešní pivo z nerezových sudů nedalo čepovat," vysvětlil Švec. Kromě piva čepuje pravá hanácké hospoda i nealko nápoje.
A přeci se točí
Ve skanzenu je zařízení déle než 15 let. "Lidem bylo při prohlídkách vždycky líto, že je nefunkční, tak jsme jej zprovoznili," usmál se Švec.
Soubor staveb lidové architektury v Příkazích, obecně nazývaný hanáckým skanzenem, tvoří památkově chráněná usedlost se špaletovou stodolou a několik přilehlých zahrad, v nichž jsou umístěny další tři památkové chráněné stodoly. Všechny stavby pocházejí z 19. století a dokladují místní tradiční architekturu a péči o ni. Bohatý mobiliář skanzenu umožňuje přiblížení života na Hané zejména na přelomu 19. a 20. století. Nedávno se zde konaly například hanácké žně s pravými kosami a vázáním snopů. Areál v majetku státu spravuje Národní památkový ústav.
Foto: Profimedia