Pochutnání <span>na lžíci</span>

Relax
1. 8. 2008 08:01
Krkonošské kyselo.
Krkonošské kyselo.
Jihočeská kulajda.Polévka je grunt a domácí zvlášť. Ty z pytlíku sice nejsou k zahození, čiré nebo zahuštěné polévce připravené z čerstvých surovin se však vyrovnají jen těžko.

Pokud zatoužíte po náležitě husté polévce, ve které by lžíce mohla stát, uvařte si jihočeskou kulajdu nebo staročeskou bramboračku. Prázdný žaludek jistě pohladí také krkonošská couračka z kyselého zelí nebo tradiční čučkovka.

Jihočeská kulajda

Sušené houby zalijeme vodou a necháme několik hodin stát. Cibuli očistíme, nakrájíme nadrobno a na oleji osmažíme do sklovata. Zalijeme vodou, přisypeme na kostičky pokrájené brambory a osolíme. Dochutíme kmínem a polévkový základ chvíli povaříme.

Zakysanou smetanu smícháme s hladkou moukou, směs vlijeme do polévky a dobře rozmícháme. Přidáme změklé houby, jemně nasekaný kopr a bobkové listy. Když brambory změknou, můžeme chuť polévky doladit ještě trochou octa a cukru. Před podáváním ji ozdobíme vařeným vajíčkem pokrájemným na měsíčky.

Přísady: hrnek (300 g) sušených hub, cibule, kvalitní olej, 1,5 litru vody, 4 až 5 středně velkých brambor, 250 ml zakysané smetany, 4 lžíce hladké mouky, 4 vejce uvařené na tvrdo, svazeček kopru, kmín, 3 bobkové listy, ocet, cukr

Staročeská bramboračka

Bramborová polévka s houbami.Brambory oloupeme, nakrájíme na kostičky a spolu s namočenými houbami uvaříme do měkka. Na sádle nejdříve osmažíme kořenovou zeleninu. S cibulí chvíli počkáme - restuje se kratší dobu než zelenina.

Cibuli oloupeme, pokrájíme na jemno a přidáme do hrnce. Obsah hrnce zaprášíme moukou a vytvoříme jíšku. Poté vše zalijeme vodou z uvařených brambor a hub. Pečlivě metlou rozmícháme a vaříme nejméně 30 minut. Do hotové polévky přidáme uvařené brambory a houby, dochutíme česnekem, solí, majoránkou a nakrájeným libečkem.

Přísady: 2 litry vody, 600 g brambor, 100 g hladké mouky, 450 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel vždy po 150g), hrst sušených hub, 3 stroužky česneku, dvě větší cibule, 100 g sádla, sůl, majoránka, libeček

Čočková polévka neboli čučkovice

Čočková polévka.Čočku namočíme přes noc do studené vody. Nemáme-li tolik času, postačí alespoň na 2 hodiny. Čočku uvaříme téměř do měkka. Cibulku pokrájenou na drobné kostičky zpěníme na sádle, přisypeme mouku a krátce osmažíme. Očištěnou a na kostičky nakrájenou zeleninu přidáme spolu se zásmažkou k čočce a vše za stálého míchání uvaříme do měkka. Dochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou.

Přísady: 160 g čočky, 120 g kořenové zeleniny (klasická trojkombinace mrkev, celer, petržel), 50 g hladké mouky, větší cibule, 50g sádla, mletý pepř, špatka soli, majoránka, 2 stroužky česneku

Krkonošská couračka

Krkonošské kyselo.Kysané zelí nakrájíme najemno. Spolu s nálevem ze zelí přendáme do většího hrnce, přidáme vodu, uzený bůček, osolíme a dochutíme kmínem a novým kořením. Poté vaříme dokud zelí a maso nezměknou. Brambory oloupeme a rozkrájíme na kostky. Přisypeme je do hrnce a vše přivedeme k varu.

Zahustíme moukou rozšlehanou v mléce, krátce povaříme, zalijeme rozšlehaným vejcem a odstavíme z plotny. Dle chuti dochutíme solí a octem - záleží na tom, jak je zelí kyselé.

Přísady: litr vody, 200 g kysaného zelí, 150 g uzeného bůčku pokrájeného na kostky, 200 g brambor, 300 ml mléka nebo 250 ml zakysané smetany, 50 g hladké mouky, vejce, sůl, kmín, nové koření, ocet

Foto: www.czechtourism.com

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ