Čínská delikatesa
Polévka z ptačích plivanců. Jedno z nejdražších jídel světa
26.06.2016 18:00
Propátrejte jídelníček kterékoli z dražších čínských restaurací, a s velkou pravděpodobností na něm narazíte na pokrm nazývaný polévka z vlaštovčích hnízd. Podle čínské tradiční medicíny tato polévka posiluje imunitní systém, vyhlazuje pleť a funguje jako afrodiziakum, což může být důvodem, proč se tento pokrm může prodávat i za tisíce dolarů.
I když se polévka jmenuje z "vlaštovčích hnízd", ve skutečnosti je na její přípravu potřeba speciální hnízdo jednoho z druhů rorýsovitých ptáků - salangany ostrovní; tropického ptáka obývajícího převážně jihovýchodní Asii.
A víte, co používá ke stavbě svého hnízda? Nejsou to větvičky, lístky, a dokonce ani peříčka. Jsou to jeho vlastní sliny. Ano, ptačí plivance dělají z polévky z vlaštovčích hnízd jedno z nejdražších jídel na světě, poznamenává list The New York Times. Mnoho z těchto hnízd pochází z filipínského ostrova Palawan, tropického ráje, který často slouží filmařům jako exteriéry - například při natáčení filmu Bourneův odkaz.
Salangany si stavějí hnízda v puklinách místních vápencových útesů, kde je po celá staletí vybírají sběrači, aby je prodali čínským obchodníkům; na těch nejlepších hnízdech si svého času pochutnávali čínští císaři. Při sběru jsou hnízda suchá, ale v polévce se změní na hmotu podobnou želé, jež se obvykle navrchu posype hrubým cukrem.
Vědci potvrdili, že polévka má skutečnou nutriční hodnotu, která je vyšší než kalorie, které jedlík spálí, až se bude chlubit, že tuto drahou polévku vysrkal. Hnízda obsahují proteiny, sacharidy a také trochu vlákniny. Ovšem tvrzení o vyhlazení pleti a zvýšení sexuální výkonnosti zatím potvrzena nebyla.
Ovšem z širšího úhlu pohledu tato lahůdka pravděpodobně páchá víc škody než užitku. Stejně jako v případě mnoha dalších věcí, po kterých čínští zákazníci prahnou - jako je polévka ze žraločích ploutví, slonovina či alkohol z tygřích kostí, přináší rostoucí poptávka po vlaštovčích hnízdech problémy salanganám.
Tito ptáci velcí asi jen dvanáct centimetrů se nemohou ubránit zkušeným sběračům, kteří jim berou hnízda - někdy i v době, kdy jsou v nich mláďata. V některých oblastech populace salangany ostrovní prudce klesla, a proto ochránci přírody volají po zvýšené ochraně tohoto ptačího druhu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.