
"Já ten projekt považuji za úžasný. Tomu určitě budu pomáhat ze všech sil a svými prostředky, které jsou samozřejmě omezené, ale pokud tomu můžu nějak přispět, tak velmi ráda," řekla dokumentaristka Helena Třeštíková, která působí ve správní radě společnosti Rozmarýna. Režisérku zaujal projekt natolik, že o něm chce natočit dokumentární film a do dokumentaristické práce chce zapojit i své studenty z FAMU.
Klienti opouštějící dětské domovy najdou v kavárně, která bude mít otevřeno od 08:00 do 22:00, uplatnění na sedm měsíců. Po celou dobu jim budou k dispozici takzvaní průvodci, kteří jim budou všemožně pomáhat v počátcích samostatného života.
Za kávou, vínem i večeří
Hosté kavárny naleznou příjemné prostředí a budou si moci pochutnat na kávě ze speciální kávové směsi. Posedět mohou ale také u sklenky vína nebo povečeřet. Příjemnou atmosféru budou dotvářet výlohy, ve kterých se budou vystavovat fotografie, obrazy i jiné umělecké předměty. "Vítejte v Rozmaru, v restaurační kavárně s galerií, kde si každý přijde na své," slibuje její personál.
Kavárna Rozmar bude fungovat podle zřizovatelů jako sociální firma. Jde o nový model zaměstnávání lidí, kteří jsou sociálně nebo zdravotně znevýhodněni, a proto mají obtížnější vstup na pracovní trh. Zaměstnání je pro tyto lidi často jediným spojením se společností, a je tedy klíčové pro jejich integraci do běžného života.
Obecně prospěšná společnost Rozmarýna vznikla v roce 2005. Prostory na Rašínové nábřeží získala do pronájmu od městské části Praha 2 na podzim 2007. Jejich adaptace stála společnost, kterou kromě městské části podporují sponzoři, pět milionů korun. Prosperující podnik by se měl stát podle Bagarové zdrojem financování dalších sociálních projektů Rozmarýny.
Foto: Profimedia