Pro produkty z Vysočiny chybějí <span>značené obchody </span>

Relax
15. 3. 2010 14:00
Lokálních produktů by mělo v obchodech přibývat.
Lokálních produktů by mělo v obchodech přibývat.
Lokálních produktů by mělo v obchodech přibývat.Propagační značku Vysočina - regionální produkt získaly během více než dvou let od jejího zavedení tři desítky výrobců. Další přibudou v tomto roce, řekla Květuše Hejátková ze Zemědělské ekologické regionální agentury Zera, která značky v kraji uděluje. Prodejny, které by tradičním výrobkům z Vysočiny usnadnily cestu ke spotřebitelům i k turistům, ale v kraji ještě chybějí. 

"Zatím máme takovou vizi, že bychom chtěli označovat prodejny a restaurace, kde by měli aspoň dva takové produkty," uvedla Hejátková. Dodala, že podnikatelé by také uvítali větší propagaci značky, ale Zera jako nezisková organizace má v tomto směru omezené možnosti. 

Výrobci, které oslovila ČTK, uvedli, že se regionální značka zatím tolik nedostala do obecného povědomí. "Na prodeji jsem to moc nepoznal," uvedl František Pöckl z bítešské Jeřábkovy pekárny. Jedním z důvodů může být i to, že pekárna funguje na kraji Vysočiny a zásobuje hlavně obchody na Brněnsku. Podle jeho zkušenosti znají lidé víc značku Klasa. 

ČTĚTE TAKÉ: Jatka s denním světlem. Bez křiku

Národní značka kvality Klasa existuje šest let, spravuje ji Státní zemědělský intervenční fond. Ministerstvo zemědělství nedávno představilo také novou marketingovou značku Regionální potravina. Hejátková uvedla, že zatím nedokáže posoudit, jaký vliv to bude mít na již zavedené regionální značky. 

Regionální značení, které má za úkol zviditelnit místní originální výrobky a podpořit cestovní ruch, se podle údajů na internetu uděluje v deseti částech republiky. Jedině na Vysočině o něj mohou usilovat výrobci z celého kraje; jinde vznikly značky pro menší území, například pro Krkonoše a Beskydy. 

Před udělením značky je zkoumán původ a kvalita výrobků, šetrnost k životnímu prostředí, ale i to, zda vznikly tradiční technologií. Vzhled regionální značky se místo od místa liší. Logo pro Vysočinu připomíná zelenou kopcovitou krajinu. Zákazníci ho mohou najít například na výrobcích z brambor, na mléku a mléčných produktech, medu, žampionech, mouce a pekařských výrobcích. Certifikát mají třeba i ručně vyráběné hračky, bižuterie, paličkovaná krajka a kovářská díla.

Foto: profimedia.cz
Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ