Rajčata z Plzně obsahovala <span>nebezpečné pesticidy</span>

Relax
22. 6. 2010 13:53
Zeleninu bez nebezpečných pesticidů koupíte často u malopěstitelů.
Zeleninu bez nebezpečných pesticidů koupíte často u malopěstitelů.

Rajčata z Česka kontrola neprověřila. V obchodech žádná nenašla.Tři testované vzorky rajčat, která nabízely obchodní řetězce v Plzni, překročily normy obsahu pesticidů určené pro kojence a malé děti. Jejich koncentrace byla ale zároveň výrazně nižší, než povoluje norma pro dospělé, řekl Miroslav Šuta, konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik a zástupce nového občanského sdružení Centrum pro životní prostředí a zdraví.

"Dalším pozitivem bylo, že v sedmi z deseti řetězců nepřekročil hodnoty žádný vzorek rajčat a jahod a dále to, že v každém problémovém vzorku byl vždy jen jeden druh pesticidu, a ne několik, jak se často v EU stává," dodal Šuta. Negativem ale byly dva ze tří druhů rajčat, které by mohly způsobit hlavně těhotným matkám vývojové problémy dítěte, například poruchy nervové soustavy a Parkinsonovu chorobu.

Pesticidy jsou látkou používanou k hubení škůdců a ochraně rostlin, některé z nich ovšem negativně působí na lidské zdraví.

ČTĚTE TAKÉ: Jak grilovat a nespálit (se)?

EU počátkem loňského roku schválila legislativu upravující jejich používání. Ty dlouhodobě povolené v ČR vyjmenovává Seznam registrovaných prostředků na ochranu rostlin. EU stejně jako zmiňovaný seznam zakázala používání pesticidů s mutagenními, karcinogenními a reprotoxickými účinky - pokud se neprokáže, že jsou nezbytné v boji proti škůdcům. Kromě toho zrušila letecké postřiky a používání pesticidů na veřejných místech, kde se pohybuje velké množství lidí, jako jsou parky nebo dětská hřiště.

Dávejte vždy pozor na zemi původu

I přes zákazy a doporučení se ovšem pesticidy v zemědělství stále používají. Jeden škodlivý pesticid nyní našla laboratoř ve španělských rajčatech v Tesku na Borských polích a druhý v Globusu, kde neměly uvedenu ani zemi původu. V tureckých rajčatech v Kauflandu na Borských polích byl objeven méně problematický fungicid. Výsledky zašle sdružení všem řetězcům, potravinářské inspekci i rostlinolékařské správě. "V ČR jde o první podobnou akci organizovanou nevládními organizacemi," uvedl Šuta.

Výsledek z českých obchodů komise srovná s dalšími zeměmi EU.Všechny vzorky analyzovala renomovaná nizozemská pobočka laboratoře AgriQ specializovaná na problematiku reziduí pesticidů. Rozbor financovala mezinárodní organizace Pesticide Action Network Europe, která ve stejný den 6. června provedla průzkum také v Bulharsku, Maďarsku, Francii a na Slovensku a následně ho srovná s českým.

Peníze na rozbory chce občanské sdružení získat z grantů nebo od lidí, podobně jako je už šest let zajišťují ekologické organizace v Nizozemsku a Německu s desetitisíci členy. Rozbor jednoho produktu přijde prý na stovky eur.

Český produkt se netestoval. Nebyl na skladě.

AgriQ monitorovala stovky druhů pesticidů, jichž je v EU evidováno 350 a v Česku zatím "jen" 120. "Do budoucna chceme spolupracovat také s českými laboratořemi," dodal Šuta, který připomněl, že mezi vzorky nakoupenými v Plzni nebyl ani jeden český produkt, protože ho žádný z řetězců nenabízel. ČR podle Šuty podporuje integrovanou ochranu rostlin, zahájenou v EU loni, která bude povolovat používání jen některých pesticidů, ale jejich obsah i působení monitorovat.

Jak se vyhnout dopadu pesticidů? Zeleninu důkladně omývejte.Dva značně problematické pesticidy, které objevila laboratoř AgriQ, tedy bifenthrin a chlorpyrifos-methyl, chce do pěti let vymýtit. Národní akční plán, který má zakázat letecké aplikace, připravuje ministerstvo zemědělství. Pesticidy, u nichž hrozí rizika rakoviny, mutací, vývojových vad, cukrovky, poruch nervového systému a imunity, se u nás stále používají i na stříkání tratí, parků, chodníků i školních zahrad.   

ČTĚTE TAKÉ: Letní posezení se steakem na terase

Po více než polovičním poklesu po roce 1989 používání nebezpečných pesticidů od vstupu Česka do EU opět mírně stoupá. Loni pokleslo kvůli krizi, což je ale dáno tím, že zemědělci neměli peníze. Podle Evropské komise byla v roce 2007 u více než 45 procent vzorků prokázána kontaminace pesticidy.

Foto: Profimedia a Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ