V objektu bývalého Trčkova zámku v Rychnově nad Kněžnou začne dnes fungovat nový pivovar. Zámek získal na počátku 16. století šlechtický rok Kolowratů a krátce poté v něm začal vařit pivo. Výroba zlatavého moku skončila v roce 1961. S myšlenkou opět otevřít pivovar přišel až Jan Mikš, potomek původních provozovatelů.
Po téměř padesáti letech mohou lidé ochutnat pivo, které uvařil rychnovský pivovar. Obnovený podnik otevírá dnes v deset hodin v rámci slavnosti Vítání jara. Součástí akce bude zabíjačka i ochutnávka piv. Z náměstí do pivovaru bude jezdit pivovarský vláček. Akci okoření prohlídka.
Pivovar nabízí klasické světlé 10° pivo Zilvar, které nebude filtrované. Dále polotmavý 11° Kaštan a v nabídce je i "dvanáctka" Kněžna, rovněž nefiltrovaná. Specialitou bude Habrovák - světlé či tmavé pivo, vyráběné ve stupňovitosti třináct i víc.
"Vaříme podle původní receptury," říká patron pivovaru Vladimír Černohorský. Tři receptury staré 50 i 100 let objevil Jan Mikš v rodinných archivech. "Jiná bude jen výroba piva. Dnes už jsou jiné suroviny, technologie i strojní zařízení. Už se nevaří v otevřených nádobách, kam padaly všechny nečistoty," doplnil Černohorský.
Podle něj tak z trubek pivovaru nepoteče přece jen to samé pivo, jako před sto lety. Rozdíl je ale minimální. Zachovány tak zůstanou i původní výhody nefiltrovaných piv. "Přítomnost kvasinek, sacharidů a bílkovin. A také celého komplexu vitamínů B. To v průmyslově vyráběném pivu nenajdete. Nápoj tak bude určitě zdravější," dodal.
Trocha historie
Rychonvský pivovar má dlouhou historii, která začala psát už za renesance. "Rod Kolowratů provozoval pivovar původně sám. Až později ho začal pronajímat," říká Jan Mikš. "Na konci řady nájemců byl shodou okolností i můj dědeček, který pak pivovar od Kolowratů koupil. To bylo v roce 1918. Pivovar fungoval pod jeho vedením až do roku 1948, kdy přišlo znárodnění," dodal Mikš.
ČTĚTE TAKÉ: Na hrad Křivoklát se vrátí zlatavý mok
Na myšlenku obnovit výrobu piva tam, kde se vařilo téměř čtyři sta let, přivedla Mikše rodinná tradice: "Inspiroval mě samozřejmě můj dědeček, který pivovar dlouhou dobu vlastnil, a můj otec, jenž věnoval pivovarnictví celý svůj život. Pracoval totiž jako sladmistr, hlavně v pivovaru v Hradci Králové."
Když stát po roce osmdesát devět začal vracet zabavený majetek, vrátil rodině Mikšových i jejich pivovar. A tehdy vše začalo. "V roce 1961 komunisté pivovar zavřeli a zřídili v něm sodovkárnu. A tu nám také vrátili. Z počátku jsme vyráběli limonády, později mošty a pálenku. Teď jsme rozhodli, že dojde i na pivo," vysvětlil Mikš.
Pivovar financovalo město
Náklady na uskutečnění projektu dosáhly téměř pěti miliónů korun. Malý pivovar tak vznikl jako společný podnik dvou vlastníků. Tři čtvrtiny ovládá Jan Mikš a zbytek město Rychnov nad Kněžnou.
"Budova pivovaru je kulturní památkou. Proto je tento objekt pro naše město velmi významný," říká starosta města Jiří Rokl. "Když pan Mikš přišel s nápadem, že původní výrobu piva obnoví, přivítali jsme to jako velmi dobrý nápad. Viděli jsme v tom obnovení dlouhé tradice," vysvětlil podíl na financování starosta.
Nový podnik má charakter malého hostinského pivovaru a schopen je vyrobit maximálně osmnáct set hektolitrů ročně. V počátku je však jeho produkce plánována jen na jeden tisíc. Pivo se bude prodávat zejména ve městě.
Foto: Jiří Máslo a archiv pivovaru