<span>S kotrčem</span> na lžíci

Relax
7. 10. 2009 14:30
Falešná dršťková polévka z kotrče.
Falešná dršťková polévka z kotrče.

Kotrč roste na podzim, ale mrazíky mu nesvědčí.Tahle houba vás otráví, ale žaludek bude spokojeně vrnět. Najdete ji v jehličnatém lese, kde roste z kořene borovic a svým krátkým silným třeněm je připojena ke stromu nebo se nachází v jeho těsné blízkosti.

Roste na podzim, ale přílišné mrazíky jí nesvědčí. Barvu má okrově masitou, chuť jemně oříškovou, nápadně připomíná květákovou hlavičku a z její vůně cítíte anýz a kmín. Někdo tuhle houbu srovnává s mořskou mycí houbou, druhému možná připomene mozek.

Narazíte na ni spíše vzácně, ale když už se vám připlete do cesty, rozhodně ji seberte a nenechte se otrávit tím, že se opravdu špatně čistí. Má tolik záhybů, štěrbin a zákoutíček, které svírá pevně semknutá hlava tvořená z mnohonásobně dělených a na koncích zkadeřených větévek, že je ani nespočítáte. Při čištění musíte postupovat velmi trpělivě a pečlivě, ale za tu námahu to opravdu stojí. Tahle houba totiž chutná jako žádná jiná. Seznamte se, prosím: kotrč kadeřavý (Sparassis crispa).

Dobře si zapamatujte, kde jste tuhle zajímavou houbu našli. Příští rok na stejném místě vyroste znovu, tak ji tam nenechte dlouho čekat a neničte její podhoubí nešetrným sběrem. Kotrče nejlépe uchováte tak, když ho odložíte na chladnější místo a jeho seříznutou spodní část položíte do misky s trochou vody. Ve vodě se houba krásně rozvine a vydrží i několik dnů v té nejlepší kondici. Předností kotrče je jeho nečervivost. Dužninu má tužší, proto počítejte s delší tepelnou úpravou. Tahle houba vás v pravém slova smyslu otrávit neumí, protože se žádné houbě plné jedu nepodobá, což ocení hlavně začínající houbaři, kteří si příliš nevěří.

Lahůdková polévka z lesa, co dělá velkou konkurenci té od řezníka.

Falešná dršťková polévka z kotrče.Falešná dršťková polévka

Přísady: na ½ kg kotrče, 30-40 g másla, 1 lžíci hladké mouky, 1 lžičku mleté červené papriky, sušenou majoránku, čerstvě mletý pepř, 2-3 stroužky česneku, ¾ litru vývaru (nebo si pomožte kostkou masoxu), petrželová nať, sůl, na ozdobu petrželovou nať

Kotrč musíme velmi dobře očistit a natrhat na větší kousky, které je nutné v osolené vodě předvařit. Pokud máme masový vývar, předvaříme kotrče v něm. Stačí tak 15 až 20 minut. Poté houby vyjmeme a nakrájíme je na dlouhé proužky, které nápadně připomínají dršťky. V malém kastrolku nebo na pánvičce umícháme z másla a mouky světlou jíšku a zahustíme s ní vývar v hrnci, ve kterém jsme předvařovali „dršťky" z kotrče. Přidáme utřený česnek se špetkou soli, čerstvě mletý pepř a sladkou mletou papriku.

Povaříme, vrátíme do hrnce všechny kousky kotrče a tuhle chutnou a vydatnou polévku servírujeme v hlubokém talíři posypanou petrželkou. Možná ani nepoznáte, že to nejsou opravdové dršťky.

Ze starých houbařských pamětí se vynořuje i recept na smažené kotrče v těstíčku. Jestli stojí za nesmrtelnou vzpomínku, to musíte vyzkoušet sami.

Smažený kotrč v těstíčku

Přísady: množství kotrče podle chuti, sůl, olej na smažení, 3 vejce, 150 ml mléka (část tekutiny můžeme nahradit pivem či vínem), cca 110 g hladké mouky (ale poměr mouky je přímo závislý na hustotě vyrobeného těstíčka, tak podle potřeby přidejte či uberte), podle chuti koření

V misce prošleháme těstíčko ze všech uvedených ingrediencí a ochutíme ho kořením dle chuti. Můžeme přidat i čerstvé nasekané bylinky. Houby nakrájíme na menší kousky, obalujeme je v těstíčku a ihned je házíme do rozpálené pánve s větší vrstvou oleje a smažíme tak dlouho, až jsou zlaté. Vyjmeme a osušíme přebytečný tuk savým kuchyňským papírem. Takto připravený kotrč se hodí jako předkrm.

Více receptů najdete na: www.gurmanka.cz

Foto: Šárka Škachová

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ