
Ročně každý Čech spotřebuje téměř 40 kilogramů cukru, dvojnásobek doporučení odborníků. Výrazně k tomu přispívá rostoucí obliba slazených limonád, kolových nápojů a ledových čajů. Poledne radí na žízeň čistou vodu a hořký čaj.
"Riziková je zejména fruktóza, která zvyšuje tvorbu tuku v břišní dutině mezi střevními kličkami. Na rozdíl od podkožního tuku má tento tuk zřejmě zásadní vliv na vznik infarktu a dalších nemocí," uvedl Poledne. Spotřeba sladkých limonád přitom stoupla v ČR od roku 1995 na dvojnásobek.
Máte tukové zásoby na břiše? Pozor na infarkt

"Vnitřní tuk obtížně měříme, ale všichni ho vidíme: kdo má břicho, velký obvod pasu, má hodně vnitřního tuku, který přímo působí metabolicky největší riziko pro infarkt myokardu a mozkovou mrtvici," řekl profesor. Poznamenal, že obliba sladké chuti je člověku vrozena, výchovou od dětství se ale dá postupně omezovat. Přiblížil to na svém příkladu - dříve si nedovedl představit čaj bez cukru, postupně si ale počet kostek snižoval, až dospěl k hořkému čaji. "Sladký čaj by mi už ani nechutnal," řekl profesor, který si i v důchodovém věku zachovává štíhlou postavu.
Místo sladkostí ovoce a zelenina

"Kdo řeší nadbytečné kilogramy liposukcí, tedy odsátím podkožního tuku, může se těšit z kosmetického efektu. Mírně mu také klesne riziko cukrovky. Ale mnohem větší vliv na snížení rizika má to, když zhubne zdravým životním stylem," shrnul profesor.
Foto: Profimedia