
Na tradiční anglosaském sladkosti není nic nového, ale v posledních letech se těší nebývalé oblibě, když jej popularizovala zejména hrdinka televizního seriálu Sex ve městě, která jeden takový spořádala v dílu z roku 2000.
Tento mimořádně sladký dezert s dětsky barevnou výzdobou dobývá Spojené státy prostřednictvím specializovaných řetězců (Magnolia Bakery, Crumbs), tradičních firem, které využívají současného trendu (výrobce čokolády Godiva nebo řetězec cukrovinek se skořicí Cinnabon), nebo malých podnikatelů, kteří si otevírají své prodejny na internetu.
ČTĚTE TAKÉ: Co mají rádi v Anglii: cupcakes
V ulicích New Yorku je nyní možno potkat pojízdné prodejny vyhlášené sladkosti vedle pouličních prodejců řeckých sendvičů. New York Times označil v nedávném článku cupcake, který tvoří piškot a bohatá poleva z másla a cukru, za "poslední podnikatelské fantasma" a velmi seriózní Wall Street Journal věnoval tomuto jevu nedávno celou stránku.
Objevuje se čím dál tím více blogů (cupcakeblog.com, cupcakestakethecake.com...), které přímo vědecky pojednávají o posledních výkřicích této módy, jako je Red velvet (čokoládová chuť červené barvy), Fluffer Nutter (vanilkový koláč s polevou z arašídového másla a proskurníku) či Peppermint everything (poleva z mentolových bonbonů a proskurníku posypaná čokoládovými hoblinkami a s oplatkami).
Cukrovinka má dokonce právo na televizní vysílání - pořad Cupcake wars je soutěž cukrářů. Tato vlna nyní zasáhla i Evropu a zvláště Francii, kde cupcake konkuruje mandlovým pusinkám, a rozšířila se až na Blízký východ.

Rachel Thebaultová opustila investiční banku, aby si splnila svůj sen o kulinářské dráze a v roce 2007 si otevřela cukrárnu Tribeca Treats, která nabízí variace této sladkosti vyrobené před zákazníky. Přiznává, že konkurence začala být tvrdá. Její obchod tak nabízí zákazníkům dárečky a jsou tu k mání i jiné druhy cukrovinek a koláčů.

"Lidé jsou po nich celí diví," konstatuje Kim, která si právě zakládá vlastní firmu, ale zatím se nechce vzdát svého původního povolání.
VÍCE ZDE: Anglické košíčky vytlačují italské tiramisu
"Lidé si někdy chtějí udělat malou radost a kvůli ekonomické krizi si koupí raději cupcake než velký koláč," říká Kim, která na jednom kousku vydělá 1,75 dolaru (asi 33 Kč). Cupcake u ní stojí 2,50 dolaru (47 Kč).
Konkurence podle ní není problém. "Poptávka je vysoká a lidé mají různé chutě. Někteří například mají rádi cupcake s krémem ganache, zatímco já dávám přednost máslové polevě."
Jako dobrý byznys vidí pečení cukroví i hvězda amerických reality show Kim Kardashian. Cukrárnu v Beverly Hills vlastní necelý půlrok, tento týden představila kolekci slavných košíčků se sladkou různobarevnou polevou, které se jmenují po známých celebritách.
Foto: profimedia.cz