
Sbírání šneků pro Francii byl jeden z oblíbených způsobů vydělávání peněz ve východoevropských zemích, hlavně v Polsku a Maďarsku, ale také Česku. Ale od té doby, co se před pěti lety tyto země staly členy Evropské unie, nacházejí jejich obyvatelé lepší pracovní příležitosti.
Představitelé francouzského zpracovatelského průmyslu v chmurně laděném prohlášení uvedli, že sbírání šneků nyní ve východní Evropě vzbuzuje stále větší nechuť. Lidé už prý nejsou ochotni vstávat brzo ráno a vydávat se se svítilnou do polských lesů nebo maďarských hájů a hledat hlemýždě zahradní (Helix pomatia). Důsledkem toho bude, že ceny průmyslově zpracovaných hlemýžďů ve Francii letos prudce vzrostou.

Z domova i z ciziny
Čtvrtinu francouzského trhu stále zásobují francouzští sběrači šneků, kteří většinou pátrají po těchto plžích kvůli obohacení svého vlastního jídelníčku. Malé šnečí farmy ve Francii však velmi trpěly horkými a suchými léty. Dvě třetiny všech šneků zkonzumovaných ve Francii pocházejí z východoevropských a balkánských zemí. Například z České republiky se ročně vyveze přes 500 tun šnečího masa, z toho přibližně 95 procent míří právě do Francie.

Jedenašedesátiletá Madeleine Lechariterová z Normandie patřila celý život k vášnivým sběračům a konzumentům šneků a letošní krize ji nevzrušuje. "Problémem není nedostatek hlemýžďů, ale nedostatek lidí, kteří vědí, kde je hledat a kteří jsou ochotni si je sami najít," řekla. "Já vždycky v létě vyrážím z domu kolem páté ráno, hlavně když je dostatečně vlhko, obracím velké listy a hledám v trávě."
Delikátní pochutnání

Foto: Profimedia