Švýcar koupil lahev žlutého vína za 57 tisíc eur

Relax
6. 2. 2011 19:00
Lahev žlutého vína byla vydražena za 57 tisíc eur (ilustrační foto).
Lahev žlutého vína byla vydražena za 57 tisíc eur (ilustrační foto).

Lahev žlutého vína (Vin jaune) z roku 1774 byla na tradiční dražbě vín z oblasti Jura na středovýchodě Francie prodána švýcarskému kupci za 57 tisíc eur (skoro 1,4 milionu korun). Byla to rekordní suma zaplacená za víno z této tradiční vinařské oblasti.

Vin jaune se v oblasti Jura vyrábí tradiční technologií. Víno se po dokvašení přečerpá do sudů, které se zapečetí a zůstanou šest let uzavřeny. Na povrchu vína se utvoří vrstva kvasinek, víno dostane acetaldehydovou chuť podobnou sherry.

Švýcar Pierre Chevrier, nový majitel vinařské trofeje staré 237 let, podle agentury AFP svedl lítý boj se zájemcem z Francie. Vyvolávací cena lahve byla pět tisíc eur. "Nyní se oblast Jura zařadila po bok značkových vín z Bordeaux a Burgundska. Tato lahev z roku 1774 je skutečnou součástí francouzského a evropského kulturního dědictví," prohlásil šťastný kupec, který zároveň prozradil, že drahocenný nektar hodlá vypít.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ