Už i Češi si rádi dopřejí ještěrku k obědu
02.03.2010 12:26 Původní zpráva Aktualizováno 02.03. 16:04
Nebudu raději přibližovat okolnosti, ale jednou jsem snědla kousek uzené anakondy. Chutnala po kremžské hořčici," říká gurmánka Lenka Nejezchlebová. "V té jsem si ji totiž musela máčet, jinak by nechutnala vůbec nijak. A had v udírně nejspíš ztuhl, maso se žvýkalo jen ztěží," stěžuje si na chuť netradičního masa.
Želvičky, hadi, krokodýli nebo ještěrky: To, co se v Asii servíruje jako běžný chod, si nachází cestu i na české talíře. Na krokodýlovi si prý do restaurace Steak house ve Vracově alespoň každý týden někdo přijde pochutnat.
Maso tu skladují mražené, dvě stě gramový steak přijde na necelých šest set korun. Jen pro srovnání s jinou extravagantní specialitou: tři sta padesát gramů žraloka přijde na sto padesát korun.
ČTĚTE TAKÉ: Navštívili jsme: Opilý humr v lázních
V penzionu U Zlatého Muflona ve Šternberku servírují kromě krokodýla ještě další exotická plazí masa: například krajtu nebo chřestýše. "Had jde na odbyt méně. Je tuhý, trochu jako chobotnice," říká za podnik Martin Klesnil. Sám specialitu ozkoušel a tvrdí, že krokodýl je lepší. Chutná prý trochu jako kuře, také se lépe prodává.
Do Šternberka dováží pochoutky zamražené pražská dodavatelská firma, která má podle Klesnila na starosti i veškerá povolení.
"Pokud se podobné maso doveze jako hotový výrobek z jiné členské země EU, není s tím problém," potvrzuje Jan Duben ze Státní veterinární správy.
Někteří ale před konzumací masa z plazů varují. Podle nedávné studie odborného časopisu o mikrobiologii International Journal of Food Microbiology, která vyšla minulý týden, hrozí po neopatrném pojídání tohoto druhu masa zdravotní potíže.
Výzkumníci vypočítávají například salmonelu nebo otravu bakteriemi Escherichiou coli, yersinia či shigella, která způsobuje úplavici. Radí před konzumací maso zmrazit, tepelně upravit a nejíst ho syrové.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.