
Tučný čtvrtek je předzvěstí toho, že se blíží Popeleční středa a s ní pro křesťany i půst.
Každý Polák dnes sní v průměru 2,5 koblihy. V obchodech se prodávají v různých provedeních. Klasický koblížek je politý cukrovou polevou s kousky pomerančové kůry nebo posypaný moučkovým cukrem, uvnitř má marmeládovou náplň.
Cukrárny ale nabízejí tuto sladkou dobrotu i s čokoládovou polevou nebo plněnou vaječným koňakem či pudinkem. Milovníci koblížků za ně nejméně zaplatí v supermarketech, kde kus stojí kolem 60 grošů (asi 3,6 koruny), v cukrárnách stojí většinou dva až tři zloté (12,9 až 19,3 koruny). Záleží na tom, zda se zákazník spokojí s "klasikou" nebo je náročnější.
ČTĚTE TAKÉ: Lidožravé suši: na večeři do divných hospod
Cukráři a pekaři mají už od středy plné ruce práce, poptávka po koblihách se na Tučný čtvrtek oproti ostatním dnům mnohonásobně zvyšuje. Například cukrárna Michalek se sídlem v Krakově v létě prodá 450 kusů tohoto sladkého pečiva denně, v období masopustu 900 za den a na Tučný čtvrtek si zákazníci odnesou 15.000 koblížků.
Koblížky se v Polsku v poslední čtvrtek masopustu začaly smažit teprve v 19. století. Zpočátku ale chutnaly jinak než ty současné - vyráběly se z chlebového těsta, smažily se na sádle a plnily slaninou.

Odborníkům na zdravou výživu je jasné, že lidé si dnes jejich rady k srdci příliš brát nebudou. Proto jim vzkazují, aby aspoň nepropadli koblihovému obžerství. "Jeden stačí," řekla ČTK poradkyně pro zdravý životní styl Malgorzata Krukowská.
Připomněla, že jeden koblížek má kolem 300 kalorií, přičemž zdravý dospělý člověk by za den měl spořádat jídlo s celkovou energetickou hodnotou 2000 kalorií. Krukowská zná ale i takové milovníky koblih, kteří jich na Tučný čtvrtek dokážou spořádat klidně i pět.
Tučný čtvrtek slaví také Rakušané a lidé z katolických částí Německa.
Foto: profimedia.cz