Valaši si zimu bez zelí nedovedou představit, učí se ho nakládat i mladí lidé. Řada rodin má svůj osvědčený recept, některé používají jen ten základní, jiní přidávají kopr, křen, jablíčka či vinný list. Své zelí v sobotu poměřovali lidé ve Vsetíně v soutěži o Najlepší hňápané zelé, kterou pořádá Spolek pro zachování valašských tradic.
"Zelí děláme pořád, uděláme vždy ten velký pětadvacetilitrový hrnec. Pokud se na to chodí denně, sní se brzo," uvedl Karel z Bratřejova, který chutnal 27 vzorků v soutěži. Účastníci mají za cíl poznat své zelí, kdo to dokáže, získá titul Zelmajstr. Dalším vítězem je ten, jehož zelí získá nejvíce bodů.
Soutěž se konala již 16. rokem, v minulosti dvakrát uspěl Josef Škabraha ze Vsetína. "Dělám to na starý způsob, nevidím v tom žádný kumšt. Záleží na zelí, pokaždé se nepodaří. Musíte vědět, jak ho naložit, kde ho uložit, nějak do něj moc nevrtat, když ho otvíráte," uvedl Škabraha. Základem receptu je podle něj kromě zelí také cibule, sůl a kmín. "Letos jsem nedal ani kopr, který přidávám do spodku, ale dávám trochu křen a jadernice (jablka, pozn.red.), napíchané, aby když se to kvasí, aby tam šla šťáva z těch jadernic," uvedl.
Zelí je pro Valašsko typické. "Ne nadarmo se na Valašsku říká: Zemáky a zelé, živobytí celé. Každý má svůj recept, základem je dobré hlávkové zelí, aby nebylo řídké, ale hutné. Nastrouhat ho, aby mělo správnou velikost a tvar," uvedl jednatel Spolku pro zachování valašských tradic Milan Mareček. "Hňápané zelé" je podle něj valašský výraz pro tlačené zelí.
"V malých kádích se tlačí rukama, ale jako kluk si pamatuju, že jsme měli dvěstělitrovou bečku, umyl jsem si nohy a hodili mě do bečky a šlapal jsem nohama. Tady se šlapání říká hňápání," uvedl Mareček. Spolek se podle jeho slov snaží, aby se tradiční zpracování zelí dostalo také mezi mladé lidi. "Dřív to bylo jako základ, zdroj vitaminu C. Jsem přesvědčený o tom, že se na Valašsku pořád jí hodně zelí a hodně se ho vyrábí," uvedl jednatel. Spolek také pořádá soutěž o nejlepší valašskou buchtu, nejlepší slivovici i Velkou cenu Valašska v sečení kosú.