Cukrářka Mirka Slavíková odhaluje <span>kouzlo dezertu</span>
18. 12. 2008 11:06
Koláč s pekánovými ořechy.
Profesorka umělecké cukrařiny, která tituly a vyznamenání získala při svém působení v Africe, v USA, nebo Francii, si potrpí na vanilkové rohlíčky. Ve své nové knize Kouzlo dezertu ale nabízí recepty, které aspirují na výtvarné dílo.
"Je důležité dodržovat tradici. I když mám ze svých cest po světě jakousi vlastní, je prokládána češstvím. Peču vánočku i štolu, musím mít vánoční džemy, nebo kapra a salát," řekla. Na její vanilkové rohlíčky prý nedají dopustit ani babičky. "Říkají, že je umím lépe než ony. Je to ale zavazující. Musí totiž být každý rok stejně dobré," říká skromně.
Pro vánoční mísu si ale zájemci mohou vybrat z receptové nadílky, v níž jsou jahodové čokoládové koláčky, kometky se zlatým práškem, který navodí záři z Betléma, lístky z lineckého těsta slepovaného marmeládou z kiwi, nebo basilejský perníček. "Kořeněné, medové - to je vánoční tradice. Dobrý perník vyžaduje lásku," vysvětluje autorka.
Podle Slavíkové je pečení "radost, hraní, které skýtá uspokojení vlastní fantazie". Dezertům se prý začala věnovat "ze vzteku". "Byla jsem rozčílena, že mě tatínek přiměl dělat tuto profesi a nechtěl mi dovolit být výtvarníkem," uvedla. Chtěla pak prý dokázat, že její cukrařina je spíš umění než pouhá gastronomická disciplina.
"Kulinářský zážitek bez dezertu si nejde představit. Lidé si pamatují předkrm a pak poslední sousto. Někdy je dezert důležitější než hlavní chod," míní. Ze všech cukrářských ingrediencí má velkou slabost pro čokoládu. "Čokoládu miluji. Je pro mě na prvním místě," říká bezelstně.
Ve své knize tvrdí, že čokoláda je lék. "Opravdu bych byla ráda, kdyby lékaři doporučovali čokoládu ... pro její příjemné, antidepresivní účinky stejně, jako doporučují sklenku červeného vína, tedy jako prevenci srdečních onemocnění," uvedla. Podle ní je to také zdroj štěstí. "Věřím tomu, že štěstí a čokoláda k sobě patří," uvedla.
Mezi svými specialitami nabízí Slavíková mimo jiné recept na čokoládové špagety s meruňkovou omáčkou. Podobně jako nudle je prý stačí uvařit v osolené vodě patnáct minut. Pak se přecedí, propláchnou vodou a servírují s omáčkou z meruňkového džusu, cukru a vanilky.
Inspiraci autorka uměleckých dezertů prý hledá "všude kolem sebe". "Stačí mít otevřené oči. Je to vnitřní rozpoložení. Odráží se tam psychický stav a nálada," říká o svém přístupu k cukrařině.
Foto: www.olakala.cz
Autor: ČTK