Vánočka, která nezklame
28.11.2008 18:25 Původní zpráva
Vánočka nebo také calta, huska, pletanka, pletenice, štědrovice, ceplík, žemle, štrucla a štricka patří k nepostradatelným a velmi chutným součástem Vánoc. Pokud letos nechcete vsadit na kupovanou, zkuste si upéct vlastní.
Pečení vánočky bylo v minulých dobách výhradně výsadou pekařů. Doma ji hospodyňky mohly připravovat teprve od 18. století. Obvykle napekly vánoček tolik, kolik bylo hladových krků v domácnosti, a neobešlo se to bez přísných pravidel. Hospodyně oblečená v bílé zástěře a šátku nesměla během zadělávání těsta promluvit. Při kynutí musela vysoko skákat, aby těsto dobře vzešlo. Podle toho, jak se dílo zdařilo, se usuzovalo, jaký bude příští rok. Připálená nebo prasklá vánočka nevěstila nic dobrého.
V misce s troškou vlažného mléka rozmícháme droždí, přidáme lžičku cukru, přikryjeme utěrkou a necháme vzejít na teplém místě. Do velké mísy nasypeme prosátou mouku, přidáme sůl, cukr a nastrouhanou citronovou kůru. Přilijeme vlažné rozpuštěné máslo, žloutky, zbylé mléko (pozor, nesmí být studené), vzešlý kvásek a zaděláme těsto.
Postupně po troškách opatrně přidáváme rozinky a kousky kandovaného ovoce, sekané mandle nebo ořechy. Těsto velmi dobře propracujeme - mělo by být hladké a tuhé. Poté ho podebereme vařečkou, lehce posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme kynout zhruba hodinu na teplém místě. V ideálním případě ho můžeme nechat kynout přes noc v chladnější místnosti.
Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál a rozkrájíme ho na 9 stejně velkých dílů, ze kterých uválíme stejně silné prameny, dva mohou být kratší.
Pletení krok za krokem
1) Čtyři stejně dlouhé válečky položíme vedle sebe. Pramen, který je vlevo na kraji, zespoda provlékneme přes sousední váleček a pak vrchem před následující. Postup pravidelně opakujeme s ostatními prameny. Když máme základ upletený, konce pramenů pevně přitiskneme k sobě a pletenec opatrně přendáme na plech vymazaný máslem nebo vyložený pečicím papírem.
Tip: Při pletení se vyplatí neutahovat, vánočka bude ještě kynout a těsto by nemělo dost prostoru.
2) Ze tří pramenů na prostřední patro upleteme klasický cop. Doprostřed spodního dílu vánočky uděláme zlehka hřbetem ruky žlábek a položíme do něj upletený copánek. Opět uděláme hřbetem ruky žlábek. Zbývající dva prameny zakroutíme, položíme na střední díl a konce přimáčkneme pod vánočku.
3) Do hotové vánočky na třech místech zapíchneme špejle - nerozjede se tak při kynutí ani při následném pečení.
Hotovou vánočku necháme na plechu vykynout (stačí 40 minut až hodina), potřeme ji žloutkem, zasypeme krystalovým cukrem, sekanými mandlemi a dáme péct do předehřáté trouby. Obvykle to trvá 45 minut až hodinu. Prvních deset minut je dobré péct zprudka, na závěr naopak při mírné teplotě. Pokud začne vánočka tmavnout, přikryjeme ji alobalem, aby se nespálila. Ještě teplou ji posypeme moučkovým cukrem.
Přísady: 1 kg polohrubé mouky, 1 dkg soli, 15 dkg práškového cukru, 18 dkg rozpuštěného másla, 2 žloutky, citronová kůra, 4 dkg droždí, 500 ml vlažného mléka, 20 dkg rozinek (spařených a naložených v rumu), hrst loupaných sekaných a pražených mandlí, 15 dkg míchaného kandovaného ovoce (pomeranč, citron a třešeň)
Foto: www.aerobic.cz, www.pis.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.